Blinken: SHBA e di se Rusia angazhohet edhe në taktika tjera përpos dërgimit të ushtarëve në Ukrainë

23.01.2022 22:38

Blinken: SHBA e di se Rusia angazhohet edhe në taktika tjera përpos dërgimit të ushtarëve në Ukrainë

SHBA dhe aleatët e saj do të japin një “përgjigje të shpejtë, të ashpër dhe të bashkuar” nëse Rusia pushton Ukrainën, paralajmëroi të dielën sekretari i shtetit, Antony Blinken.

 
Presidenti rus, tha Blinken, duhet të zgjedhë midis “rrugës së preferuar të diplomacisë dhe dialogut” ose “agresionit rus dhe pasojave masive”. Ai deklaroi se SHBA, NATO dhe Evropa qëndrojnë të gatshme për t’u marrë me çdo eventualitet.

 22:35 | 23 Janar 2022  
 

SHBA dhe aleatët e saj do të japin një “përgjigje të shpejtë, të ashpër dhe të bashkuar” nëse Rusia pushton Ukrainën, paralajmëroi të dielën sekretari i shtetit, Antony Blinken.

 
Presidenti rus, tha Blinken, duhet të zgjedhë midis “rrugës së preferuar të diplomacisë dhe dialogut” ose “agresionit rus dhe pasojave masive”. Ai deklaroi se SHBA, NATO dhe Evropa qëndrojnë të gatshme për t’u marrë me çdo eventualitet.KËRPUDHAT E THONJVE DO TË ZHDUKEN PËR 3 DITË, SHKRUANI RECETËN!
Mikoherb

ЗАБОРАВИЋЕТЕ НА ПРОСТАТИТИС ЗА 2 НОЋИ!
Prostamid

LEĐA VAS BOLE DOK SEDITE? UČINITE OVO ODMAH!
Flexsteel

PROVONI KËTË PËR TË HUMBUR DERI NË 1 KG NË DITË (23 KG NË MUAJ)
Keto

ГЛАВНИ НЕПРИЈАТЕЉ ПРОСТАТИТИСА! МУШКАРЦИ МОРАЈУ ДА ЧИТАЈУ!
Prostamid

JESTE LI ZNALI: ''GLAVNI UZROK ZA BORE NIJE STARENJE''
Clarisse

NJË STUDENTE KOSOVARE ZBULON NJË METODË TË RE PËR TË HUMBUR PESHË
GoSlim

LARGONI ÇDO FAZË TË VENAVE ME VARIÇE BRENDA VETËM 7 DITËVE!
Varcosin

НАЈЕФИКАСНИЈА ТЕХНИКА ЗА ОБНАВЉАЊЕ КОЛЕНА И ЗГЛОБОВА ЗА 3 ДАНА
Sustaform

АКО ПРИТИСАК СКОЧИ НА 140/90, ОЧИСТИТЕ КРВНЕ СУДОВЕ! ПИЈТЕ!
Hypertea

DHIMBJA E KYÇEVE KALOI KREJTESISHT NË 14 DITË! MJEKËT E FSHEHIN
Nautubone

UMORNI STE OD ĆELAVE GLAVE? IZRASTE NOVE SJEMENKE KOSE ZA 8 DANA!
Kossalin Shampoo

ARMIKU MË I KEQ I YNDYRES MË BËRI TË HUMBAS 8 KG NË NJË JAVË!
Keto

ГЉИВИЦЕ НА НОКТИМА НЕСТАЈУ ЗА 3 ДАНА КУЋНА МЕТОДА!
Fungo Stop

STARIJI ČOVEK IZ BEOGRADA ZARAĐUJE 480€ PO SATU, OVOM BITCOIN MET
Bitcoin UP

SA 47 GODINA SA LICEM MLADE DEVOJKE. EVO STA ONA RADI PRE SPAVANJ
Beauty Derm

DA LI IMATE PREVISOK KRVNI PRITISAK? OČISTITE KRVNE SUDOVE!
Hypertea

HIQNI ÇDO FAZË TË VENAVE ME VARIÇE BRENDA VETËM 7 DITËVE!
Varcosin

ИЗГУБИТЕ ТЕЖИНУ БЕЗ ДИЈЕТЕ И ВЕЖБАЊА. ЈЕДНОСТАВНА МЕТОДА
Apolloss

СВАКО КО ИМА АРТРИТИС МОРА ОВО ПРОЧИТАТИ
 

LIJEČI ZGLOBOVE ZA 3 DANA! PROČITAJ OVO!
Herbolo

E KENI KUPTUAR NDONJËHERË SE PËRSE JU BIEN FLOKËT? JA ZGJIDHJA!
Dr. Jacob

OVO JE SAVET AKO SE ŽELITE REŠITI HIPERTENZIJE. PROČITAJTE
Biocardin

ЛЕКАРИ ИЗ PRIŠTINA ОСТАЛИ СУ ЗАПАЊЕНИ! ЛЕЧИ ЗГЛОБОВЕ ЗА 7 ДАНА
Sustaform
 
 

“Ne kemi qenë shumë të qartë se nëse ka ndonjë agresion të mëtejshëm rus në drejtim të dërgimit të forcave ruse në Ukrainë, do të ketë një përgjigje të shpejtë, të ashpër dhe të bashkuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa,” tha Blinken për Face the Nation të CBS, duke i bërë jehonë mesazhit që ai tha se i dha ministrit të jashtëm rus, Sergei Lavrov, në bisedimet në Gjenevë javën e kaluar.

“Ne kemi qenë po aq të qartë se Rusia angazhohet në taktika të tjera përveç dërgimit të forcave në Ukrainë, apo vende të tjera, veprime hibride, sulme kibernetike, përpjekje për të rrëzuar qeverinë. Atje, gjithashtu, kam besim, bazuar në konsultimet e shumta që kam pasur me aleatët dhe partnerët evropianë se do të ketë një përgjigje të shpejtë dhe gjithashtu të bashkuar.”

Blinken nuk tregoi nëse kjo përgjigje përfshin angazhimin e forcave amerikane, por i tha CNN-it se aleanca po shikonte “masa shumë praktike dhe të rëndësishme”, duke përfshirë opsionet ushtarake.

“Një gjë për të cilën kemi qenë të qartë, përveç pasojave masive ekonomike dhe financiare që do t’i ndodhnin Rusisë nëse ajo bën agresion të mëtejshëm kundër Ukrainës, është ndërtimi i vazhdueshëm i kapaciteteve të mbrojtjes në Ukrainë dhe, në të njëjtën mënyrë, vazhdimi i rritjes. Aftësitë mbrojtëse të NATO-s, duke përfshirë në të ashtuquajturin krahun lindor, vendet afër Rusisë,” shkruan Theguardian, transmeton Klankosova.tv.

Me rreth 125 mijë trupa ruse në ose afër kufirit me Ukrainën, aleatët perëndimorë janë përpjekur të forcojnë asetet ushtarake në rajon. Rreth 90 tonë pajisje amerikane mbërritën në Ukrainë këtë fundjavë, pjesë e një pakete prej 200 milionë dollarësh ndihme të miratuar nga Joe Biden muajin e kaluar. Derisa Mbretëria e Bashkuar ka dërguar armatim dhe personel antitank për të ndihmuar në trajnimin e forcave të Ukrainës.

x