Cikloni i borës do ta godasë rajonin tonë, parashikimi i motit për fundin e nëntorit në Ballkan

28.11.2021 12:52

Cikloni i borës do ta godasë rajonin tonë, parashikimi i motit për fundin e nëntorit në Ballkan

Një ciklon mesdhetar me qendër Italinë dhe Adriatikun do ta përcaktojë motin në Ballkan në ditët e fundit të nëntorit. Nga veriu zbret ajri i ftohtë i cili do të përvijojë situatën e parë të borës në këtë rajon.

Reshjet e shiut do të fillojnë të dielën vonë në disa pjesë të Ballkanit, shkruan gazeta bullgare, Monitor.

Me pushime të shkurtra të hënën do të ketë reshje shiu pothuajse në gjithë Ballkanin. Do të fryjë erë e ftohtë, vende-vende e fortë, me të cilën temperaturat në pjesën e ngrohtë të ditës do të lëvizin gjerësisht.

Rreth mesjavës, në ditët e para të dhjetorit nuk priten reshje. Dielli mund ta përshkojë ndonjë pjesë të ditës, por do të fryjë erë.

Në fund të javës së ardhshme në Ballkan pritet një ftohje e re me reshje shiu dhe bore.

x