Detaje të reja: AKI informoi kryeministrin Kurti për kërcënimin

27.10.2021 23:18

Detaje të reja: AKI informoi kryeministrin Kurti për kërcënimin

Informata për kërcënim ndaj kryeministrit Kurti, ka ardhur nga Agjencia Kosovare e Intelegjencës (AKI).

AKI kishte informuar stafin e kryeministrit Kurti dhe institucionet tjera të sigurisë që të shtohet mbrojtja fizike për kryeministrin, pasi që jeta e tij mund të jetë në rrezik.

Kjo informatë zyrtare e AKI-së, ka shtyrë që të shtohen masat e sigurisë tek shtëpia ku banon kryeministri, Albin Kurti.

Shumë forca të Njësisë Speciale, u panë mbrëmjen e së mërkurës, tek shtëpia e kryeministrit.

Siç merr vesh Gazeta Blic, me të marrë informatën nga AKI, Policia e Kosovës ka nisur forca drejt shtëpisë së Kurtit.

Ende nuk dihen detajet e këtij alarmi nga institucioni më i lartë i intelegjencës kosovare.

Ndërsa, në media u raportua se alarmi i institucioneve të sigurisë për shtim të trupave në mbrojtje të Kurtit, ka ardhur pas një postimi në rrjetin social “Facebook”, ku një person në një grup publikoi një shkrim, në të cilin thuhej se: është në gjendje t’i jap 35 mijë euro për këdo që e vret kryeministrin Kurti.

x