Ministri serb: Viola von Cramon zbaton vazhdimisht agjendën anti-serbe

06.12.2021 10:34

Ministri serb: Viola von Cramon zbaton vazhdimisht agjendën anti-serbe

Anëtari i kryesisë së partisë SNS në Serbi, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme atje, Nikola Selakoviq tha mbrëmë se eurodeputetja dhe raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën Viola von Cramon, “pothuajse çdo ditë, me ndihmën e mediave manjate në Serbi, përpiqet të promovojë ata që nuk e dinë se çfarë është dialogu elementar demokratik për luftëtarët për demokraci”.

 
“Dialog demokratik është kur presidenti i Serbisë shkon në Serbinë perëndimore për të biseduar me qytetarët për zhvillimin e asaj pjese të vendit dhe të gjitha dyshimet për shfrytëzimin e burimeve minerale, dhe bllokimet e rrugëve, nën çdo pretekst, janë dhunë kundër demokracisë dhe politike. pluralizëm”, tha Selakoviq në një deklaratë, raporton Tanjug.

“Është e qartë se Viola von Cramon nuk flet në emër të politikës gjermane apo në emër të mbrojtjes së mjedisit, por zbaton vazhdimisht agjendën anti-serbe, duke punuar në të mirë të të mbrojturve të saj në Prishtinë”.

Ky reagim i tij erdhi ndaj intervistës së von Cramon për gazetën “Nova”.

Përkatësisht, eurodeputetja Viola von Cramon tha se “njerëzit në Serbi me të drejtë janë të frikësuar për shkak të projektit Rio Tinto” dhe se “autoritetet në Serbi e dinë vetëm gjuhën e forcës dhe dhunës, e cila mund të përfundojë pas protestave dhe bllokimeve të rrugëve”.

x