“Sikur të ishin në efektin e kokainës” – Ish-gjenerali shqiptar flet për këngët kërcënuese të ushtarëve serbë

14.10.2021 14:01

“Sikur të ishin në efektin e kokainës” – Ish-gjenerali shqiptar flet për këngët kërcënuese të ushtarëve serbë

Situatë mjaftë e rënduar ishte gjatë ditës së djeshme në veri të Kosovës.

Derisa Njësitë e Specializuara të Policisë së Kosovës në bashkëpunim me Doganën shkuan për të kryer një aksion kundër kontrabandimit me mallra, ishin serbët të cilët protestuan në mënyrë të dhunshme kundër këtij aksioni.

Këta të fundit nuk u mjaftuan me fjalë ofenduese, por filluan të hidhnin bombola gazi, gurë derisa edhe gjuajtjen me armë duke rrezikuar kështu zyrtarët policorë, doganierët e gazetarët të cilët ishin prezent.

Sikur të mos mjaftonte me kaq, ishin ushtarët serbë që dje kënduan këngë kërcënuese në drejtim të shqiptarëve.

Lidhur me këtë veprim ka reaguar ish-gjenerali shqiptar, Dritan Demiraj i cili tha se të njëjtit këndonin sikur të ishin në efektin e kokainës.

“Vetë kënaqësia e tij, zgërdhimjet dhe mbështetja që i bënte trupave të xhandarmërisë, të cilët njëlloj sikur ishin nën efektet e kokainës e si ujqërit përpara gjakut këndonin si të çmendur këngën famëkeqe me motive urrejtje ndaj shqiptarëve: Të nisemi drejt për në Kosovë”, shkroi ai.

Tutje Demiraj tha se këto sjellje të papërgjegjshme në prani të presidentit serb Vuçiq duhet të jenë një këmbanë alarmi për ShBA-të dhe BE-në.

Postimi i plotë:

Vizita e presidentit te Serbisë, Aleksandër Vuçiç (ministrit të kryekriminelit Milosheviç) në Kralevë për të vizituar xhandarmërinë serbe, pas ndërhyrjes së Policisë së Kosovës në luftën kundër kontrabandës së mallrave dhe krimit të organizuar është padyshim provokimi i radhës i tij ndaj botës së civilizuar.
Vetë kënaqësia e tij, zgêrdhimjet dhe mbështetja që i bënte trupave të xhandarmërisë, të cilët njëlloj sikur ishin nên efektet e kokainës e si ujqërit përpara gjakut këndonin si të çmendur këngën famëkeqe me motive urrejtje ndaj shqiptarëve: “Të nisemi drejt për në Kosovë”.
Këto sjellje të papërgjegjshme në prani të presidentit të “moderuar” dhe “perëndimor” Vuçiç duhet te jene nje kembane alarmi per SHBA-te dhe BE-ne.
Serbia edhe pse ka shkaktuar tri lufta civile ne Ballkan, duke shkaktuar genocid, vrasje, masakra dhe perdhunime te mijera grave dhe femijeve te pafajshem ne Kosove, Bosnje dhe Kroaci, perseri shfaqet e etur per tu kthyer ne Kosove.
Ka ardhur koha qe SHBA-te dhe BE-ja te shpallin pergjegjës presidentin Vuçiç, ministrin e mbrojtjes Stefanoviç dhe ministrin e brendshem Vulin si persona pergjegjes qe nxisin urretje dhe po destabilizojne rajonin.
Te gjithe qytetaret Shqiptare mbeshtesim plotesisht vendimet e qeverise se Kosoves per te kontrolluar plotesisht territorin, zbatuar ligjin, siguruar rendin publik dhe luften pa kompromis kunder krimit te organizuar ne Republikën e Kosovës.
Perpara milicise Vuçiç deklaroi se: “Paqen dhe stabilitetin do ta ruajmë me çfarëdo çmimi. Nëse na sulmojnë, nëse vrasin njerëzit tanë, atëherë do të na duhet t’i mbrojmë ata.
Sa per vrasje, e gjithe bota e civilizuar Serbine e njeh vetem per krimet kunder njerezimit.
Jeni ju qe nxisnit ne ate kohe luftera se bashku me forcat tuaja te armatosura, xhandarmarine, milicine dhe mercenaret tuaj duke vrare, shkaterruar, masakruar dhe perdhunuar me mijera gra dhe femije te pafajshem.
Shqiptaret asnjehere nuk kane vrare dhe sulmuar fqinjet e tyre, por gjithmone kane qene viktimat e tyre.
Te nderuar miq!
Mos mendoni se bota e ka harruar Ministrin e Propagandes ne kohen e kasapit te Ballkanit Milosheviç, i cili me automatik ne dore deklaronte se per nje serb do vriste njemije muslimane.
Ps: Aleksander!
Edhe ti vete e di mire qe ne Kosove sta mban te futesh per shume arsye qe une nuk dua ti permend ketu ne FB. Pse i genjen dhe i nxit milicet dhe xhandaret e tu? A mos valle mendon se ata i kane harruar fotot e shume kolegeve te tyre qe kane rene ne Kosove?
D.D. Michigan.

x