Gabimi i madh që bëjmë të gjithë: Nuk duhet të pini pijen tuaj të preferuar për të paktën 30 minuta pas një vakti

04.01.2022 16:40

Gabimi i madh që bëjmë të gjithë: Nuk duhet të pini pijen tuaj të preferuar për të paktën 30 minuta pas një vakti

Shumicës së njerëzve u pëlqen rituali për të shijuar një filxhan kafe pas drekës, megjithatë mjekët paralajmërojnë se assesi nuk është një ide e mirë

Fakti është se nuk është mirë të pini kafe me stomakun bosh, sepse ajo stimulon sekretimin e acidit klorhidrik në sistemin tretës, dhe kjo do të jetë më e dëmshme për njerëzit që janë që kanë gastrit.

Për shkak të kësaj, proteinat do të jenë të vështira për t’u shpërbërë, kështu që vështirësitë do t’i ndiejnë edhe ata që nuk kanë probleme shëndetësore.

Pas zgjimit, niveli i kortizolit është shumë i lartë. Pra, kafeja me stomakun bosh nuk bën të pihet, por nutricionistja Monica Bischoff paralajmëron se nuk duhet pirë menjëherë pas vaktit dhe thotë se është një ves shumë i keq.

Bischof thotë: “Nëse keni nevojë për një pije të nxehtë pas një vakti, mos e merrni menjëherë një filxhan kafe sepse përbërësit e saj stimulues mund të jenë të dëmshëm për trupin”, tha ajo dhe paralajmëroi se taninet që gjenden në kafe mund të ndërhyjë në përthithjen e hekurit të çmuar nga disa ushqime, veçanërisht frutat dhe perimet.

Taninet lidhin hekurin në stomak dhe e largon atë drejtpërdrejt nga trupi.

“Mos pini kafe të paktën 30 minuta para dhe pas vaktit”, pohon Monica dhe këshillon se është mirë të pini një gotë me lëng portokalli pas vaktit.

x