Shenjat në fytyrë që tregojnë mungesë vitaminash

16.11.2021 19:52

Shenjat në fytyrë që tregojnë mungesë vitaminash

Mungesa e ndonjë vitamine mund të ketë një efekt negativ në trupin tuaj.

 
Disa shenja në fytyrën tuaj mund të tregojnë se keni mungesë të vitaminës D, apo ndonjë vitamine tjetër të rëndësishme.

Për të mësuar më shumë për disa nga shenjat paralajmëruese lexoni më poshtë:

Akne dhe lëkurë të thatë
Aknet dhe lëkura e thatë mund të jenë rezultat i disa ndryshimeve hormonale dhe mund të tregojnë gjithashtu akumulimin e papastërtive dhe mikrobeve në lëkurë. Por lëkura e thatë dhe shpërthimi i akneve mund të tregojnë se keni mungesë të vitaminave A dhe E.

Nëse keni mungesë të vitaminës B12, lëkura juaj mund të jetë shumë e zbehtë. Përveç këtyre simptomave, kushtojini vëmendje disa të tjera për të ditur se ju mungojnë disa vitamina, si lodhja ekstreme, ndryshimet e papritura të humorit dhe të ngjashme.

Sytë e fryrë
Një alergji mund të shkaktojë ënjtje të syve, por nëse ndodh shpesh, veçanërisht në mëngjes, mund të tregojë se ju mungon jodi. Një numër studimesh kanë treguar se ekziston një lidhje midis mungesës së jodit dhe problemeve të tiroides, dhe kjo mund të rezultojë në simptoma të tilla si lodhje, shtim në peshë dhe sy të fryrë.

Gjakderdhje e mishrave të dhëmbëve
Mungesa e vitaminës C mund të shkaktojë një sërë problemesh në trup dhe një nga shenjat që sugjeron se keni mungesë të kësaj vitamine është gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve.

Simptoma të tjera përfshijnë mavijosje dhe dhimbje në muskuj dhe nyje. Rekomandohet konsumimi i frutave të agrumeve si portokall, agrume dhe limon, shkruan KP.

Buzët e zbehta
Buzët e zbehta mund të tregojnë një sërë sëmundjesh, por më së shpeshti janë simptomë e anemisë. Është një gjendje që shfaqet kur një person ka nivele të ulëta të qelizave të kuqe të gjakut në trup. Nivelet e ulëta të hekurit gjithashtu shkaktojnë mungesë të qelizave të kuqe të gjakut, duke e bërë të vështirë transportimin e oksigjenit nëpër trup. Kjo shkakton ndryshim në ngjyrën e buzëve, përkatësisht buzët mund të zbehen shumë nëse keni anemi. Për më tepër, mungesa e hekurit në trup mund të dobësojë edhe sistemin imunitar.

Flokë të dëmtuar dhe të thatë
Flokët e dëmtuar dhe të thatë mund të tregojnë se ju mungon vitamina B7 ose biotina – një lëndë ushqyese që mban flokët tuaj të shëndetshëm dhe të rregulluar.

x