Ancelotti: Ky Real Madrid lufton për të gjithë trofetë

15.09.2021 09:41

Ancelotti: Ky Real Madrid lufton për të gjithë trofetë

Carlo Ancelotti ka theksuar se objektivi i Real Madridit këtë sezon është të konkurrojë për Ligën e Kampionëve dhe të shkojë deri në fund në garës.

Trajneri italian hezitoi të etiketojë çdo ekip si favorit për të fituar edicionin e këtij viti para startit të Los Blancos në Ligën e Kampionëve kundër Interit në Estadio Santiago Bernabeu.

“Është e vështirë të thuhet nëse ka një ekip që është favorit”, ka thënë Ancelotti në konferencën e tij për shtyp.

“[Real] Madridi do të konkurrojë si gjithmonë në garë. Ideja është që të garojmë në maksimum, sepse ne e dimë sa e rëndësishme është . Ne ​​do të luftojmë për gjithçka”.

“Është një garë që e bën Real Madridin shumë të emocionuar. Ne e dimë se është një fillim i vështirë, sepse Interi ka një ekip të madh, me një trajner të ri shumë entuziast”.

Ancelotti gjithashtu diskutoi për formën e Vinicius në këtë fazë të parë të sezonit dhe pretendoi se lojtari i tij ka qenë më klinik para portës këtë vit sesa edicionet e mëparshme.

“Të gjithë e shohin se ndryshimi i vetëm tani është se ai është më i ftohtë para portës”, deklaroi Ancelotti .

“Ai është shumë i mirë në situatat një-në-një dhe shpresoj se do të vazhdojë të përfundojë aksione edhe më mirë”.

“Unë përpiqem ta trajtoj Vinicius ashtu siç i trajtoj të tjerët. Unë u them atyre që të jenë të përqendruar në punë. Në rastin e Vinicius, loja i jep besim dhe fizikisht ai po bën shumë mirë”.

Trajneri italian krahasoi sezonin e tij të parë në magjinë e tij të parë në Real Madrid, kur fitoi Ligën e Kampionëve, me sezonin e tij të parë në atë të dytë. Ancelotti tha se njerëzit e tij janë po aq të motivuar sa ish-lojtarët e tij ishin në sezonin 2013/14.

“Ka një atmosferë tjetër, por nuk është rastësi që ky klub ka fituar 13 [trofe] të Ligës së Kampionëve”, vuri në dukje Ancelotti.

“Ekziston një motivim i veçantë që ekziston me këtë kompeticion. Motivimi para kësaj ndeshje është i njëjtë me atë para Ligës së Kampionëve”, ka shtuar më tej strategu i Los Blancos. 

x