Barcelona dhe Milan i prijnë garës për Lingard

14.10.2021 12:18

Barcelona dhe Milan i prijnë garës për Lingard

Barcelona dhe AC Milan janë në radhë të parë për të nënshkruar me Jesse Lingard në një transferim falas verën e ardhshme me yllin e Manchester United mund të largohet pasi ka refuzuar ofertën e kontratës.

Barcelona dhe AC Milan do të jenë në radhë të parë për të nënshkruar me Jesse Lingard nëse ai largohet nga Manchester United në një transferim falas verën e ardhshme.

Lingard refuzoi ofertën e një kontrate të re nga United muajin e kaluar në mënyrë që ai të peshonte opsionet e tij para se të merrte një vendim për të ardhmen e tij.

Mesfushori 28-vjeçar nga Anglia donte të shihte sa kohë luajti iu dha nga Ole Gunnar Solskjaer pas nënshkrimeve të Cristiano Ronaldos dhe Jadon Sancho, pasi kishte kaluar gjysmën e dytë të sezonit të kaluar në huazim në West Ham.

Sidoqoftë, Lingard ka bërë vetëm një fillim këtë sezon – kundër West Ham në Kupën Carabao – dhe ka kaluar më shumë kohë në fushë për vendin e tij sesa për klubin e tij.

Lingard dëshiron të rrisë shanset e tij për të qenë në skuadrën e Gareth Southgate për Kupën e Botës vitin e ardhshëm, pasi humbi ngushtë në Euro këtë verë.

Tani duket sikur ai do të shikojë pjesën tjetër të kontratës së tij deri në qershor dhe do të largohet me një transferim falas, duke i dhënë fund një kontrate me Unitedin që zgjat më shumë se 20 vjet.

Solskjaer dëshiron të mbajë Lingard dhe United ende mund të bëjë një ofertë të përmirësuar – ose madje të përpiqet ta shesë atë në janar – por vendimi përfundimtar do të jetë me lojtarin.

Ai mund të hapë bisedime me klubet e huaja nga 1 janari dhe kuptohet që Barcelona dhe Milano kanë shprehur interes të fortë për ta nënshkruar atë si një agjent i lirë.

Ndërkohë, kapiteni i United, Harry Maguire të mërkurën konfirmoi se ai nuk është stërvitur që kur pësoi një dëmtim të viçit muajin e kaluar, që do të thotë se Solskjaer do të jetë padyshim pa dy qendërmbrojtësit e tij të zgjedhur të parë në Leicester të Shtunën.

Raphael Varane tashmë është përjashtuar me një tendosje në ijë dhe Maguire tha: “Po shkon mirë, por unë ende nuk jam stërvitur ende me skuadrën. Është padyshim një dëmtim zhgënjyes për mua, por unë po përparoj dhe do të kthehem së shpejti në fushë.”

x