Lewandowski: A duhet ta fitoj Topin e Artë? Numrat flasin vetë!

12.10.2021 14:01

Lewandowski: A duhet ta fitoj Topin e Artë? Numrat flasin vetë!

Robert Lewandowski ka dhënë një intervistë për mundësinë e fitimit të Topit të Artë për vitin 2021.

Lewandowski ka thënë se një triumf i Topit të Artë do ta bënte atë krenar, pasi ka fituar shumë tituj dhe ka shënuar shumë gola.

“Mundësia për të fituar Topin e Artë më bën krenar. Nëse merrni parasysh gjithçka që kam arritur jo vetëm këtë vit, por edhe vitin e kaluar, që ceremonia është anuluar, unë kam fituar shumë tituj, kam shënuar shumë gola.

“Do të kishte shumë rëndësi për mua ta fitoja atë: duke fituar Ligën e Kampionëve, Super Kupën, Kupën e Botës për Klube, unë theva rekordin e Gerd Müller me 41 gola në Bundesliga, ishte diçka mbresëlënëse “, shtoi lojtari në një intervistë për gazetën spanjolle Marca.

Lewa është një nga sulmuesit më të mirë të dekadës së fundit, por qendra e vëmendjes nuk është për të: “Nuk kam nevojë për më shumë vëmendje që të ndihem më mirë. Dua të ndihem i lumtur me veten time, dua që njerëzit të flasin për mua për atë që dua bëj në fushë, për statistikat e mia, për golat e mi, për titujt e mi.”

Nga golat dhe titujt, Lewandowski ka grumbulluar disa në Bavari: sezonin e kaluar ai gjithashtu arriti të mposhtë rekordin historik të golave ​​të Gerd Muller.

“Pasi munda rekordin e Muller nuk mund të fleja mirë. Atë ditë, në atë lojë ndërsa po përpiqesha të shënoja atë gol, mendova se sa e vështirë ishte mendërisht sepse të gjithë po flisnin për të. E dija që isha shumë afër, se unë do të bëja historinë, ishte e vështirë.

Me të mbërritur në 2014 në një transferim falas nga Borussia Dortmund në Bayern Munich, Lewandowski takoi Pep, i cili ndryshoi mënyrën e tij të të parit të futbollit.

“Ai më mësoi ta shikoj futbollin nga një këndvështrim tjetër. Pas përvojës me Guardiolan, unë mendoj për futbollin në një mënyrë tjetër, unë shoh se kush e ka gabim, kush mund të ketë bërë më mirë dhe si mund të shkosh gjithmonë një hap përpara rival”, ka përfunduar Lewandowski.

x