Man Utd në telashe, pa dyshen e mbrojtjes për së paku tre javë

14.10.2021 09:24

Man Utd në telashe, pa dyshen e mbrojtjes për së paku tre javë

Manchester United do të përballet me telashe të mëdha për ndeshjet e ardhshme, pasi do të përballet me dy mungesa kyçe në fazën mbrojtëse.

Lojtari i Manchester United, Harry Maguire ende nuk do të kthehet në stërvitjet e plota pasi shërohet nga dëmtimi dhe pritet të humbasë ndeshjen e së shtunës kundër Leicester.

Qendërmbrojtësi ka humbur dy ndeshjet e fundit të United me një dëmtim të këmbës dhe ishte i padisponueshëm për kualifikueset e Anglisë në Kupën e Botës kundër Andorrës dhe Hungarisë.

Dhe megjithëse Maguire pret të kthehet në stërvitje së shpejti, mungesa e tij e vazhdueshme është një kokëdhembje për Ole Gunnar Solskjaer, i cili është gjithashtu pa qendërmbrojtësin e tij të parë, Raphael Varane, për javët e ardhshme.

Varane pësoi një problem në ijë gjatë detyrës ndërkombëtare me Francën dhe do të humbasë ndeshjet e ardhshme kundër Leicester, Atalanta dhe Liverpool.

Nuk ka asnjë kornizë kohore për kthimin e Maguire, por United do të shpresojë që kapiteni i tyre të kthehet shpejt pasi ato ndeshje bien brenda hapësirës prej tetë ditësh.

28-vjeçari tha për faqen e internetit të klubit: “Po shkon atje. Unë ende nuk jam stërvitur ende me skuadrën, por jam duke u bërë më mirë, jam duke përparuar siç duhet.

“Është padyshim një dëmtim zhgënjyes për mua, por unë jam duke përparuar dhe do të kthehem së shpejti në fushë.”

Solskjaer është tashmë nën një presion pasi pësoi tre humbje në gjashtë ndeshjet e fundit, me skuadrën më së fundi duke barazuar 1-1 ndaj Everton në Old Trafford para pushimit ndërkombëtar.

Ai tani hyn në periudhën më të vështirë të sezonit të United pa dy qendërmbrojtësit e tij të zgjedhur.

Victor Lindelof ka qenë mbështetësi i preferuar i Solskjaer në zemër të mbrojtjes, duke bërë shtatë paraqitje deri më tani këtë kampanjë dhe do të mbështetet shumë nga menaxheri i tij gjatë javëve të ardhshme.

Eric Bailly është përdorur vetëm një herë këtë sezon, duke luajtur që nga fillimi në humbjen 1-0 të Unitedit nga West Ham në raundin e tretë të Kupës Carabao muajin e kaluar, por është zgjedhja e dukshme për të bërë partner Lindelof në mungesë të Maguire dhe Varane.

Solskjaer ka qenë i prirur të ndërrojë lojtarët e tij këtë sezon, kështu që mund të përfundojë duke përdorur Phil Jones pasi ai pretendon me një orar të ngjeshur të angazhimeve vendase dhe evropiane.

Jones u trajnua gjatë pushimit ndërkombëtar, duke rritur shërimin e tij nga një dëmtim afatgjatë.

Përndryshe, Solskjaer mund t’i japë minuta adoleshentit Teden Mengi, i cili bëri përshtypje sezonin e kaluar në huazim në Derby me Wayne Rooney, nëse Jones nuk është ende në gjendje të bëjë një kthim të plotë pas gati dy vitesh jashtë fushe.

Mengi fillimisht ishte thirrur nga U20 të Anglisë për pushimin ndërkombëtar, por iu dha një nxitje pasi u dërgua në stërvitje me ekipin e parë nga menaxheri Gareth Southgate.

x