Tuchel feston njëvjetorin te Chelsea – por çfarë i kishte thënë Abramovich pas finales së Ligës së Kampionëve

26.01.2022 11:16

Tuchel feston njëvjetorin te Chelsea – por çfarë i kishte thënë Abramovich pas finales së Ligës së Kampionëve

Thomas Tuchel feston një vit në krye të Chelseat sot (e mërkure) dhe një natë do të mbetet përgjithmonë e gdhendur në kujtesën e tij.

Ishte padyshim momenti kryesor i karrierës së tij deri më tani, pasi ai udhëhoqi The Blues drejt trofeut të Ligës së Kampionëve pasi ata mundën Manchester Cityn në Porto.

Nuk është çudi që Tuchel dhe stafi i tij patën një festë për të kujtuar – një natë plot me pije alkoolike dhe më pas iu desh të kthjelleshin papritur për një takim me Roman Abramovich.

PORTO, PORTUGAL - MAY 29: Thomas Tuchel, Manager of Chelsea and Roman Abramovich, Owner of Chelsea celebrate following their team's victory in the UEFA Champions League Final between Manchester City and Chelsea FC at Estadio do Dragao on May 29, 2021 in Porto, Portugal. (Photo by Marc Atkins/Getty Images)

Pronari i Chelseat, Abramovich më pas u dha lajmin që ata natyrisht se duhej të festonin edhe më shumë: një zgjatje të re kontrate deri në vitin 2024.

Bosi i bluve, Tuchel, mori përgjegjësinë vetëm më 26 janar 2021, ai ishte në presion pasi po pasonte një legjendë të klubit në Frank Lampard, i cili ishte shkarkuar.

Kishte vetëm një mënyrë për të fituar mbi tifozët, hierarkinë dhe lojtarët e Chelseat… dhe kjo ishte të jepte sukses të menjëhershëm.

Megjithatë, Tuchel e tejkaloi, mendoi dhe manovroi rivalin e tij, një trajner që ai e pëlqen, e admiron dhe u miqësua me të gjatë kohës së tyre në Gjermani, kur njëri drejtonte Borussia Dortmundin dhe tjetri në Bayern Munich.

Festimet filluan në fushë ndërsa Tuchel ngriti trofeun, familjet dhe fëmijët u dyndën në fushë për t’u bashkuar.

Pastaj festa vazhdoi në Qendrën e Kongresit Alfandega në brigjet e lumit Douro në Porto.

 

Tuchel festoi suksesin pije alkoolike, ai është një person që e shijon kohën e lirë me ndihmësit e tij, ndërsa lojtarët dhe stafi mund të pushojnë pas përfundimit të një sezoni të parë të jashtëzakonshëm nën trajnerin e tyre të ri.

Më pas rreth orës 4:30 të mëngjesit, drejtoresha e Chelseat, Marina Granovskaia i tha Tuchelit se Abramovich dëshironte ta shihte atë për një takim në orën 7:30 të mëngjesit.

Shpejt, Tuchel kaloi në pije më të lehta për t’u këndellur, madje u përpoq të ulte kokën për një orë përpara se të ulej me Abramovich siç duhet për herë të parë në hotelin Yeatman.

Çfarë mënyrë për t’u takuar me shefin e ri – pak më keq për veshjen, të dehur, mirëpo kishin arsye dhe Abramovich natyrisht se e kupton këtë pjesë, pasi ishin kampion të Evropës. 

x