Wilder lirohet nga spitali, pas lëndimeve që pësoi nga Fury

11.10.2021 14:30

Wilder lirohet nga spitali, pas lëndimeve që pësoi nga Fury

Deontay Wilder theu dorën gjatë luftës së tij të tretë me Tyson Furyn.

Ish-kampioni botëror i peshave të rënda u dërgua në spital pas përplasjes në trilogjinë ndaj britanikut.

Trajneri i Wilderit, Malik Scott, i cili mori drejtimin nga Jay Deas për pjesën e fundit të rivalitetit, zbuloi se dora e tij u lëndua gjatë përballjes me pesë nokaute.

“Ai është mirë, është në dhomën e tij; e çova në dhomën e tij më vonë”, ka thënë Scott për ES News. “Ai u ekzaminua nga mjeku, por gjithçka është mirë. Ai ka një buzë të çarë dhe theu dorën … theu gishtin ose kyçin e tij ose diçka të tillë”.

“Jeta vazhdon, Fury mendoj se do të përballet [Oleksandr] Usyk e cila do të ishte brilante. Unë me të vërtetë nuk dua që Deontay të flasë për boks. Asgjë të bëjë me boksin për një kohë të gjatë, unë dua që ai të marrë pak pushim pas kësaj”.

“Edhe pas luftës së fundit, ai ishte aq i stërngarkuar saqë kurrë nuk arriti të rifreskohej. Ai meriton një pushim të mirë dhe ne do të sigurohemi që ai ta ketë atë. Unë do të shkoj në Tuscaloosa brenda disa ditësh për të kaluar pak kohë me të”, ka shtuar më tej ai.

Wilder nuk do të boksojë së paku deri në vitin e ardhshëm, derisa ende nuk dihet se cili mund të jetë kundërshtari i tij i radhës.

x