Formula 1 në qiell: Makina e parë garuese bën fluturimin e parë, para debutimit të garës më vonë këtë vit

17.06.2021 22:23

Formula 1 në qiell: Makina e parë garuese bën fluturimin e parë, para debutimit të garës më vonë këtë vit

Makina e parë garuese fluturuese në botë, e cila shkon nga 0–100 kilometra në orë aq shpejt sa një makinë e Formula 1, ka dalë në qiell mbi shkretëtirën e Australisë Jugore për herë të parë përpara një debutimi në garë më vonë këtë vit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, tri makina të tilla të pilotuara nga distanca do të zhvillohen në të gjithë botën – në vende akoma për tu zbuluar – si pjesë e nisjes së serive të garave të makinave elektrike të Airspeeder.

Siç shkruan DailyMail, makina e quajtur Mk3 Airspeeder, dhe e projektuar dhe ndërtuar nga ish-inxhinierë të McLaren, Jaguar, Rolls-Royce, Boeing dhe Brabham – do të fluturojë me shpejtësi midis 93 dhe 155 milje në orë (150 deri 250 km/orë) në varësi të terrenit, kanë thënë organizatorët.

Ajo thuhet se do të mundësohet nga një bateri litium polimer e cila e lejon atë të fluturojë për rreth 15 minuta.

x