10 trajnerët me më shumë pikë në shekullin e 21-të

26.10.2021 20:00

10 trajnerët me më shumë pikë në shekullin e 21-të

Carlo Ancelotti kryeson listën e trajnerëve që kanë fituar më shumë pikë në kampionate gjatë shekullit të 21-të. Trajneri i Real Madridit është në grupin e trajnerëve me më shumë ndeshje dhe pikë.

Strategu italian ka arritur që të marrë deri më tani 1434 pikë në 706 ndeshje në aventurat te skuadrat e Juventusit, Milanit, Chelsea-t, PSG dhe Bayern. Në vendin e dytë me vetëm 53 pikë më pak është Arsen Wenger, që drejtoi për shumë vite skuadrën e Arsenalit.

Jose Mourinho plotëson podin me 561 ndeshje, dhe me 1194 pikë të fituara.  Strategu portugez ka pasur aventura te suksesshme tek Porto, Interi dhe Chelsea, dhe më pak të këndshme te United dhe Tottenham. Pas tij qëndron Ferguon dhe Guardiola.

x