11 gola më pak se sezoni i kaluar, Interi i Inzaghit është një “mur” në mbrojtje

19.01.2022 19:11

11 gola më pak se sezoni i kaluar, Interi i Inzaghit është një “mur” në mbrojtje

Interi nuk ka vetëm sulmin si repartin më të fortë në këtë sezon. Skuadra e Simone Inzaghit luan një lojë fluide, ku futbollistët shpesh herë dhe alternohen me njëri-tjetrin ndërkohë që mbrojtësit jo në pak raste mbështesin edhe fazën e avancuar.

La Gazzetta dello Sport në një analizë të fundit ka zbuluar faktin që zikaltërit kanë një mu të vërtetë në mbrojtje, pasi në 8 ndeshjet e fundit vetëm Immobile ka arritur që ta dërgojë topin në portën e Handanovic.

Kampionët e Italisë kanë pësuar 11 gola më pak se sezoni i kaluar (21 nga 32 që ishin në sezonin e kaluar). Inzaghi në këtë mënyrë ka ndërtuar një skuadër speciale në sulm, por dhe me një mbrojtje që “thuajse” nuk pëson asnjëherë gol.

x