20 ditë paraburgim për shtetasin malazez që dyshohet për keqpërdorim të besimit e mashtrim

20.10.2021 18:43

20 ditë paraburgim për shtetasin malazez që dyshohet për keqpërdorim të besimit e mashtrim

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 20 ditësh ndaj shtetasit malazez I.K., nën dyshimin se ka kryer veprat penale “keqpërdorim i besimit” dhe “mashtrimi”.

 
Kjo masë është caktuar sipas kërkesës së bërë nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, pasi që sipas saj, ekziston dyshimi i bazuar se i pandehuri I.K. ka kryer veprat penale për të cilat dyshohet.

Në arsyetimin e këtij vendimi, thuhet se ekziston rreziku i ikjes së të dyshuarit, sepse i njëjti nuk është banor i Kosovës por shtetas dhe banor i Malit të Zi. Prandaj sipas gjykatës, po ashtu ekziston rreziku që i njëjti të mos i përgjigjet thirrjes se organeve të drejtësisë.

Tutje, në vendim thuhet se rrethanat në të cilat është kryer vepra penale, karakteristikat e tij personale, fakti se i njëjti është shofer dhe transportues i mallrave, ekziston mundësia që i njëjti të përsërisë vepra të tilla apo të ngjashme penale.

Ndryshe, Prokuroria Themelore në Prishtinë ka kërkuar caktimin e masës së paraburgimit ndaj personit I.K., nën dyshimin se i njëjti ka kryer veprat penale “keqpërdorimi i besimit” nga neni 330, paragrafi 1 dhe “mashtrimi” nga neni 323, paragrafi 1 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

Një kërkesë të tillë prokuroria e ka bërë me arsyetimin se ekziston dyshimi i bazuar se i dyshuari mund t’i ikë ndjekjes penale, të ndikojë tek dëshmitaret dhe të dëmtuarit, të përsërisë veprën penale dhe se pesha e veprës penale është e rëndë, raporton Betimiperdrejtesi.

Sipas prokurorisë, i dyshuari I.K. më 11 shkurt 2020, rreth orës 12:00, pasi që ka arritur në terminalin doganor në Merdar, me dashje ka keqpërdorur autorizimet e tij me qëllim që vetës apo personit tjetër t’i sjell dobi pasurore të kundërligjshme. Ai dyshohet se ka shkuar në Gjermani, është ngarkuar me mall të teknikës së bardhë të cilat ka pasur për obligim që t’i dërgoj tek porositësi i mallit në Prishtinë, megjithatë i njëjti nuk e ka dorëzuar tek i dëmtuari, por sipas prokurorisë e thirr personin e trete I.M., dhe të njëjtit ia shet mallin e lartcekur kinse është i tij, të cilit i është shkaktuar dëm pasuror në vlerë prej 8 mijë e 500 euro.

të fundit

Kurti takohet me Varhelyi, ia përsërit çështjen e liberalizimit të vizave Alban Hyseni firmos dorëheqjen nga pozita e deputetit Kurti arrin në Bruksel, pritet nga Borrell Ekspertët paralajmërojnë: Mos e injoroni, gripi këtë sezon do të jetë shumë i ashpërPrindërit duhet të jenë shumë të kujdesshëm me gripin këtë vit, sepse është shumë më i ashpër se vitet paraprake. Gjatë dimrit të kaluar, maskat, distancimi, shkollat ​​e mbyllura dhe bllokimet e pjesshme në muajt e ftohtë, kishin parandaluar në mënyrë efektive qarkullimin e viruseve të gripit, shrkuan Për Nënat. Por këtë vit kushtet janë të ndryshme dhe gripi mund të godasë sërish. Dhe mund ta bëjë në mënyrë më agresive se zakonisht, transmeton lajmi.net. Mund të përhapet lehtësisht Vitin e kaluar, sipas virologut Fabrizio Pregliasco, drejtor shëndetësor i Institutit Ortopedik Galeazzi në Milano, ndërhyrjet për të kufizuar përhapjen e Covidit e kishin mbajtur gripin shumë larg. Tani, megjithatë, ai mund të përhapet shumë më lehtë. Vaksina është e vetmja armë për të mbrojtur veten. Ndikimi që po vjen tek ne ka prekur tashmë hemisferën jugore, Australinë, Zelandën e Re, Amerikën e Jugut dhe Afrikën. Fëmijët janë më të ekspozuar Analiza që kanë bërë studiuesit mbi epideminë sezonale ndihmon për të kuptuar alarmin për rastet e bronkiolitit (në Itali, por veçanërisht në Francë ku i ftohti ishte i pari) te fëmijët nën dy vjeç. Një infeksion viral që shfaqet te fëmijët me ftohje, temperaturë, kollë, fishkëllimë dhe vështirësi në frymëmarrje. Këshilli Shkencor Francez e shpjegoi fenomenin me një deficit të konsiderueshëm të imunitetit kolektiv për fëmijët e lindur pas marsit 2020, të cilët shkojnë në çerdhe, dalin rregullisht, por që nuk mbrohen më nga një distancim korrekt ose mbi të gjitha nga një vaksinë kundër Covid. Simptomat janë gjithmonë të njëjta: infeksione të rrugëve të frymëmarrjes, me kollë dhe dhimbje të fytit, temperaturë të lartë, dhimbje koke dhe dhimbje ky& Ahmeti ia bënë dhuratë Ramës një tastierë 30 ditë paraburgim gjilanasve të cilëve iu gjetë drogë e llojit heroinë gjatë bastisjes në banesë Rama: Prishtina do të jetë vend plot gjallëri e mundësi për të rinjtë, do bashkëpunojë me të gjithë pa dallim 40 pacientë të shtrirë në QKUK dhe spitale për shkak të Covid-19 Champions League vjen sonte me tetë ndeshje – vëmendja te Milan-Liverpool e Real Madrid-Inter Arben Vitia mungon në mbledhjen inauguruese të Përparim Ramës si kryetar i Prishtinës

x