Abdixhiku për vdekjen e senatorit Dole: SHBA humbi një patriot të vërtetë, Kosova humbi një mik të madh

05.12.2021 20:13

Abdixhiku për vdekjen e senatorit Dole: SHBA humbi një patriot të vërtetë, Kosova humbi një mik të madh

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka shprehur ngushëllimet e tij për vdekjen e mikut të madh të shqiptarëve, ish-senatorit Robert Bob Dole.

 
Dole ndërroi jetë sot në mëngjes në moshën 98 vjecare. Abdixhiku thotë se me vdekjen e tij, SHBA ka humbur një patriot të vërtetë e Kosova ka humbur një mik të madh.

“Pusho në paqe Senator Bob Dole. SHBA humbi një patriot të vërtetë; Kosova humbi një mik të madh”, shkruan ai në rrjetin social Tëitter.

Tutje Abdixhiku thotë se emri i Dole është gdhendur përjetësisht në themelet e shtetit tonë.

“Senatori Dole ishte një mbështetës i shquar i lëvizjes sonë për liri, pavarësi dhe demokraci. Emri i tij është gdhendur përjetësisht në themelet e shtetit tonë”, shtoi ai.

x