Arrijnë ndihmat e para britanike në Indi

27.04.2021 14:00

Arrijnë ndihmat e para britanike në Indi

Furnizime mjekësore nga Britania e Madhe kanë arritur në Indi këtë të martë.


Kjo është dërgesa e parë ndërkombëtare që synon që ta ndalë përhapjen shkatërruese të koronavirusit, raporton BBC, transmeton KlanKosova.tv.

Bëhet fjale për ventilatorë dhe pajisje të oksigjenimit të cilat kanë arritur në Delhi, por që nevojat janë shumë më të mëdha. India ka regjistruar 320 mijë raste të reja të të infektuarve dhe numri i vdekjeve ka shkuar afër 200 mijë.

Spitalet janë të mbingarkuara, ndërkaq njerëzit janë duke pritur rrugëve.

Edhe SHBA, Franca dhe Gjermania janë në mesin e vendeve që do të dërgojnë ndihmat më se të nevojshme.

x