​BE vendos sanksione ndaj shefit të inteligjencës ushtarake ruse

22.10.2020 20:12

​BE vendos sanksione ndaj shefit të inteligjencës ushtarake ruse

Bashkimi Evropian vendosi sanksione ndaj kreut të inteligjencës ushtarake të Rusisë Igor Kostyukov dhe një rusi tjetër të enjten, duke i akuzuar ata për vjedhjen e postave elektronike të kancelares Angela Merkel në një sulm hakerësh në vitin 2015 në parlamentin gjerman.

 
Rusia në maj mohoi akuzat si një “histori e tronditur” dhe se BE nuk kishte prova.

Sanksionet mbi kreun e agjencisë së inteligjencës ushtarake GRU pasojnë ngrirjet e ngjashme të pasurive dhe ndalimet e udhëtimit të vendosura javën e kaluar ndaj zyrtarëve të afërt të presidentit Vladimir Putin në përgjigje të helmimit të pretenduar të kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

Përveç Kostyukov, sanksionet shënjestrojnë Dmitry Badin, të akuzuar si hakeri që orkestroi sulmin, si dhe të ashtuquajturën Qendra 85,e njohur gjithashtu si Divizioni i shërbimeve speciale GRU.

Një sasi e konsiderueshme e të dhënave u vodhën dhe llogaritë e postës elektronike të disa deputetëve, si dhe kancelares Angela Merkel u prekën.

Kostyukov, kreu i shtabit të përgjithshëm të GRU, ishte përgjegjës për shënjestrimin e sistemit të informacionit të parlamentit gjerman.

Badin akuzohet se ka qenë pjesë e grupit të hakerëve të njohur si APT 28 ose Fancy Bear, të cilin Shtetet e Bashkuara e kanë akuzuar gjithashtu për shënjestrimin e Partisë Demokratike gjatë fushatës së zgjedhjeve presidenciale 2016.

Vendet perëndimore kanë akuzuar agjencinë e inteligjencës ushtarake të Rusisë për drejtimin e një fushate globale të hakimit, duke synuar institucione nga organe sportive antidoping në një kompani të energjisë bërthamore dhe vëzhguesin e armëve kimike OPCW.

x