Befason sulmuesi i Bayern: Dembele është më i mirë se Mbappe

26.10.2021 20:13

Befason sulmuesi i Bayern: Dembele është më i mirë se Mbappe

Serge Gnabry ka pohuar se Ousmane Dembele është “shumë më i mirë” se Kylian Mbappe ndërsa debatonte sulmuesin e Paris Saint-Germain me bashkëlojtarët e tij të Bayern Munichut në një dokumentar televiziv.

Mbappe konsiderohet gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë në Evropë, pasi ka fituar tituj të shumtë të ligës në periudhat e Monakos dhe PSG-së, ndërkohë që ka fituar edhe Kupën e Botës me kombëtaren franceze.

Në kontrast të plotë, Dembele, i cili ishte gjithashtu pjesë e skuadrës që fitoi trofeun prestigjioz ndërkombëtar në 2018, e ka parë karrierën e tij të dëmtuar nga lëndimet që nga transferimi i tij në Barcelonë nga Borussia Dortmund në vitin 2017, por Gnabry ende e mban atë në një vlerësim më të lartë.

Anësori i Bayernit e renditi Dembelen mbi Mbappe kur peshoi cilësitë e tyre në një diskutim me kolegët e Allianz Arena, Thomas Muller dhe Joshua Kimmich në ‘Amazon Prime Video’.

“Lojtari më i mirë mes Dembeles dhe Mbappes? Për mua është Dembele”, tha 26-vjeçari.

Muller më pas u përgjigj: “Çfarë do të thuash, më i mirë? Nëse do të mund të driblonte si Dembele, do të ishte edhe më i mirë.”

Kimmich kishte fjalën e fundit dhe vendosi të mos e gjykonte Mbappe përpara se të këmbëngulte se Dembele është inferior ndaj Gnabry dhe Coman – ky i fundit ishte gjithashtu i pranishëm në debat.

“Nëse më kërkohet të zgjedh midis Dembele dhe Gnabry ose Coman, unë gjithmonë do të marr Gnabry ose Coman,” tha ai. “Të jem i sinqertë, ky debat për Dembelen më zhgënjen”.

Mbappe ka shënuar 168 gola në 245 paraqitje në karrierë deri më sot, duke përfshirë 138 për PSG-në, të cilin ai e ka ndihmuar të fitojë 10 trofe vendas dhe të arrijë një finale të parë të Ligës së Kampionëve. 22-vjeçari gjithashtu ka gjetur rrjetën 19 herë në 51 paraqitje për Francën, ndërsa Dembele ka vetëm katër në emër të tij nga 27 paraqitje.

Ylli i Barcelonës ka regjistruar 52 gola në 197 ndeshje që nga fillimi i karrierës së tij, me 30 nga këto përpjekje për Barçën, por ka luftuar me lëndime të rënda gjatë gjithë kohës së tij në Camp Nou.

Mbappe u përpoq të shtynte një transferim te Real Madridi në verë dhe gjigantët spanjollë pritet të kthehen për nënshkrimin e tij në janar, ndërsa ai vazhdon të ngecë në nënshkrimin e një kontrate të re me PSG.

Dembele është në një pozicion të ngjashëm me marrëveshjen e tij aktuale me Barçën që do të skadojë në qershor 2022, por trajneri i Blaugranas, Ronald Koeman ende shpreson se do të angazhohet për kushte të reja.

“Ne duam që Dembele të qëndrojë. Ai është një lojtar i rëndësishëm që sjell diçka ndryshe në sulm,” tha Koeman në një konferencë për shtyp të martën.

“Ne duam që ai të nënshkruajë një kontratë të re, por nëse ai nuk dëshiron, ne si klub duhet të vlerësojmë situatën. Ne ende mendojmë se ai mund të rinovojë”, ka përfunduar Koeman.

x