Bëhet hit në TikTok, përjashtohet nga puna – por punëtorja fiton simpatinë e britanikëve

22.01.2022 08:59

Bëhet hit në TikTok, përjashtohet nga puna – por punëtorja fiton simpatinë e britanikëve

Një punëtore në një dyqan në Britani të Madhe është pushuar nga puna pasi ka filmuar ushqimet që shkojnë dëm çdo ditë.


Nicole Iwalowo u pushua nga puna në Romford, në lindje të Londrës, pasi pamjet e saj u bënë virale në TikTok.


Videoja e saj tregon grumbullimin e produkteve të mbetura, duke përfshirë sanduiçe të freskëta donuts dhe “yum yums”.

Gjatë klipit të shpërndarë më 27 nëntor, kishte gjashtë qese koshi plot me ushqime të ngarkuara në një kafaz metalik.

 

Iwalowo shtoi se të nesërmen u pezullua nga puna për tu përjashtuar disa javë më vonë, raporton dailymail.

Por postimi i saj shkaktoi mijëra komente dhe ankesa të zemëruara për gjigantin e furrave në rrjetet sociale.

Politika zyrtare e zinxhirit të furrave thotë se “urren mbetjet ushqimore” dhe “dhurimi i ushqimit të pashitur për ata që kanë nevojë është prioriteti ynë”.


Por deklarata pranon se jo çdo dyqan që zotëron i ka këto partneritete. Ai gjithashtu thotë se për dyqanet ku asnjë nga partneritetet nuk është krijuar, asnjë ushqim i pashitur ‘kthehet dhe shndërrohet në energji të rinovueshme’.

Zinxhiri popullor pretendon se ‘i gjithë ushqimi i pashitur është qind për qind është larguar nga landfilli’. 

x