Cili organ është pika e dobët e shenjës tuaj të zodiakut?

30.05.2021 18:50

Cili organ është pika e dobët e shenjës tuaj të zodiakut?

Astrologjia pretendon se secila nga dymbëdhjetë shenjat e zodiakut ‘qeveris’ një pjesë të trupit, e cila prek organet e atyre që janë lindur nën shenjën e veçantë.

 
Lidhja midis shenjave të zodiakut dhe organeve varet nga dy gjëra. Përveç faktit që secilës shenjë i është caktuar një pjesë e trupit, ajo gjithashtu përfaqëson pika të dobësisë në trup, dmth. cilat organe duhen monitoruar.

Me rëndësi të madhe për shenjat e zodiakut për organizmin është pozicioni i Hënës, e cila lëviz nëpër yjësitë e tyre dhe kështu ka një ndikim më të fortë ose më të dobët, në varësi të vendit dhe kur ndodhet. Për shembull, nëse Hëna është në konstelacionin Dash, shenja e së cilës është përgjegjëse për pjesën e sipërme të trupit, ndikimi astral do të shkaktojë migrenë dhe gjendje të tjera në kokë ose në tru (presion, konfuzion …).

Shenja e zodiakut tregon se cilat organe duhet të shikoni:

Dashi: koka, sytë, veshët, qarkullimi në kokë dhe shpatulla.

Binjakët: shpatullat, krahët, shuplakat dhe mushkëritë.

Demi: goja, qafa dhe fyti.

Kanceri: gjoks, muskuj të gjoksit, bark dhe pankreas.

 
Luani: zemra, shpina dhe kurrizi.

Virgjëresha: barku, zorrët, mëlçia dhe arteriet.

Peshorja: veshkat dhe gjëndrat mbiveshkore.

Akrepi: organet gjenitale, fshikëza dhe arteriet shoqëruese.

Shigjetari: mëlçia, ijët dhe pjesa e sipërme e këmbës.

Bricjapi: kockat, nyjat dhe ekstremitetet e poshtme.

Ujori: qarkullimi dhe ekstremitetet e poshtme.

Peshku: qarkullimi, muskujt e këmbës dhe këmbët.

x