Francë: Ish-ndihmësit e ish-presidentit Sarkozy burgosen për mashtrim të sondazheve

22.01.2022 08:47

Francë: Ish-ndihmësit e ish-presidentit Sarkozy burgosen për mashtrim të sondazheve

Ish-ministri i Brendshëm i Francës dhe ndihmësi i ish-presidentit Nicolas Sarkozy është dënuar me një vit burg nga një gjykatë në Paris.

Claude Guéant u burgos të premten për rolin e tij në të ashtuquajturin skandal “Elysée polls”, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

77-vjeçari u shpall fajtor për konspiracion dhe keqpërdorim të fondeve publike për financimin e kontratave të sondazheve të opinionit me vlerë deri në 7.5 milionë euro.

Gjykata gjeti se miliona euro të faturuara në Pallatin Elysee midis viteve 2007 dhe 2012 ishin paguar në mënyrë të paligjshme pa reklama ose oferta konkurruese.

Ky është skandali që ka goditur Sarkozy, i cili edhe pse nuk është i implikuar në këtë rast, është dënuar vetë për korrupsion dhe financim të parregullt të fushatës.

Gjykata vendosi që Guéant duhet të kalojë të paktën tetë muaj në paraburgim për shkak të veprimeve të tij.

Guéant – i cili mbante një “pozicion eminent” – kishte “shkelur me vetëdije rregullat e komisioneve publike”, thanë gjyqtarët. Por ish-ministri i Brendshëm u shpall i pafajshëm për keqpërdorim të fondeve publike nga pakujdesia.

Guéant, tashmë në burg për një vepër të veçantë, do të apelojë vendimin, tha avokati i tij Philippe Bouchez El Ghozi për AFP.

Tre ish ndihmës të tjerë të afërt të Sarkozy-t u dënuan gjithashtu të premten dhe janë vendosur të apelojnë.

Patrick Buisson, një këshilltar i Sarkozy-t, u dënua me dy vjet me kusht dhe u gjobit me 150,000 euro. Ndërkohë, anketuesit Pierre Giacometti u dënua me gjashtë muaj burg me kusht dhe një gjobë prej 70,000 euro. Të dy kompanitë e tyre u gjobitën gjithashtu.

Emmanuelle Mignon, një ish-drejtoreshë e kabinetit francez, u dënua me gjashtë muaj burg me kusht, ndërsa kompania e sondazheve Ipsos u gjobit gjithashtu me 1 milion euro.

Gjykata vendosi se katër të dyshuarit kishin kryer krime që “minuan seriozisht autoritetin e shtetit” dhe “përçuan presidencën e Republikës Franceze dhe shërbimin e lartë civil në reputacion”.

Ish-ndihmësi i Sarkozy-t Julien Vaulpré ishte i vetmi i pandehur që u lirua në gjyq.

x