Gabimet e modës që ju bëjnë të dukeni 5 kg më të trashë

10.11.2020 15:40

Gabimet e modës që ju bëjnë të dukeni 5 kg më të trashë

Nëse ndjeheni se rrobat tuaja iu bëjnë të dukeni më e trashë, atëherë ndiqni këto këshilla!

Shmangni këto gabime në një hark të gjerë. Do të shkatërrojë pamjen tuaj dhe do të bëjë që të dukeni deri në 5 kilogramë më të trashë.

Xhinse të ndritshme

Xhinset me pjesë të zbardhura në kofshë i bëjnë edhe gratë plotësisht të holla të duken më të plota.

Për të shmangur këtë, sipas ekspertëve të modës, një gabim i zakonshëm që bëjnë gratë, gjithmonë zgjedhin modele më të errëta të xhinseve që do të përmirësojnë linjat.

Veshjet shumë të ngushta

Bluzat, fustanet, fundet apo pantallonat tepër të ngushta do t’ju bëjnë të dukeni sikur po luftoni me peshën e tepërt. Mos u udhëzoni nga madhësia që është shkruar, sepse madhësitë ndryshojnë nga prodhuesi në prodhues, por nga mënyra se si ju përshtatet diçka. Zgjedhja e modeleve që ju shtrëngojnë është gabimi më i madh, nuk mund të bëni asgjë më keq për pamjen tuaj.

Një gardërobë që është shumë e gjerë nuk është një zgjidhje e mirë

Meqenëse një gardërobë e ngushtë nuk është e mirë, as pjesët shumë të gjera nuk janë një zgjedhje e zgjuar. Ju rrezikoni të dukeni të çrregullt dhe të trashë. Nëse ju pëlqejnë copat “baggy”, sigurohuni që t’i kombinoni gjithmonë me një tjetër që është më i ngushtë, për shembull, një pulovër më të gjerë dhe dollakë.

 Ju zgjidhni këpucët e gabuara

Ashtu si rrobat mund ta bëjnë një figurë të paqëndrueshme, kështu mund të bëjnë edhe këpucët. Zgjedhja e dobët e modeleve mund të shkurtojë vizualisht këmbën dhe ta bëjë atë të duket më e plotë. Shmangni çizmet e cekëta të prera në mes, këpucët e rrumbullakosura, dhe nëse jeni më të shkurtër, çizmet mbi gju nuk janë për ju. 

x