Hapi llogari në Instagram për vetëdijësimin e situatës në Afganistan, Agelina Jolie thyen rekordin me miliona ndjekës në pak kohë

25.08.2021 08:04

Hapi llogari në Instagram për vetëdijësimin e situatës në Afganistan, Agelina Jolie thyen rekordin me miliona ndjekës në pak kohë

Angelina Jolie është bërë përdoruesja më e shpejtë në Instagram që ka fituar një milion ndjekës.

Aktorja 46-vjeçare iu bashkua rrjetit të famshëm social gjatë fundjavës dhe ajo shpejt ka grumbulluar më shumë se shtatë milionë ndjekës në Instagram.

Aktorja e “Eternals” tejkaloi Rupert Grint dhe Sir David Attenborough për këtë rekord, pasi ajo grumbulloi 2.1 milionë ndjekës të rinj në më pak se tri orë.

Ajo ndiqet nga: Drew Barrymore, Bella Hadid, Bella Thorne, Gretchen Rossi, Chrishell Stause, Jamie Lee Curtis dhe Helena Christiansen, për të përmendur disa.

Ylli i Hollywoodit iu bashkua rrjetit social për të ndarë një fotografi të një letre që kishte marrë nga një vajzë adoleshente në Afganistan, ku talebanët kohët e fundit morën kontrollin e vendit.

Postimi i Angelinës citonte: “Kjo është një letër që më është dërguar nga një vajzë adoleshente në Afganistan. Tani për tani, njerëzit e Afganistanit po humbasin aftësinë e tyre për të komunikuar në rrjetet sociale dhe për t’u shprehur lirshëm. Kështu që unë kam ardhur në Instagram për të ndarë historitë e tyre dhe zërat e atyre në të gjithë globin që po luftojnë për të drejtat e tyre themelore të njeriut”.

Ajo shtoi: “Unë isha në kufirin e Afganistanit dy javë para 11 shtatorit, ku takova refugjatë afganë që kishin ikur nga talebanët. Kjo ishte njëzet vjet më parë.

“Është e dhimbshme të shikosh afganët të zhvendosen përsëri nga frika dhe pasiguria që ka kapluar vendin e tyre”.

“Të shpenzosh kaq shumë kohë dhe para, të kesh derdhur gjak dhe jetë të humbura vetëm për të arritur në këtë, është një dështim pothuajse i pamundur për t’u kuptuar”.

Angelina u zotua të vazhdojë mbështetjen për popullin afgan. 

Postimi i saj vazhdoi: “Të shikosh për dekada se si refugjatët afganë – disa nga njerëzit më të aftë në botë – trajtohen si një barrë është gjithashtu e sëmurë. Duke e ditur se nëse do të kishin mjetet dhe respektin, sa do të bënin për veten e tyre. Dhe takimi me kaq shumë gra dhe vajza që jo vetëm donin një arsim, por luftuan për të”.

“Ashtu si të tjerët që janë të përkushtuar, unë nuk do të largohem. Unë do të vazhdoj të kërkoj mënyra për të ndihmuar. Dhe shpresoj se do të bashkoheni me mua”.

Aktorja dhe aktivistja 46-vjeçare iu bashkua faqes së rrjeteve sociale të premten.

Një burim i tha Revistës “People” se Jolie iu bashkua Instagramit për të ndihmuar në përhapjen e vetëdijes për shtypjen e mundshme të grave në Afganistan pasi aftësitë e tyre për të komunikuar po ndërpriten.

“Angie u ndje e detyruar të bashkohej në një moment kur gratë dhe të rinjtë në Afganistan po humbasin aftësinë për të komunikuar në rrjetet sociale dhe për t’u shprehur lirshëm”, tha burimi. “Nga pikëpamja e saj, nëse ajo është në gjendje të jetë pjesë e përpjekjes për të përforcuar zërat e tyre, atëherë ajo mendoi se ishte arsye e mjaftueshme për t’u bashkuar dhe përdorur platformën e saj”.

Vajza gjithashtu shkroi se si ishte më e vështirë të shkoje në shkollë me talibanët që patrullonin, dhe sa më e sigurt ishte ajo para se të ktheheshin në pushtet.

Ajo gjithashtu u shqetësua se shkolla e saj do të mbyllej me urdhër të tyre.

Adoleshentja kishte frikë se Afganistani do të kthehej në “20 vitet e fundit”, në një kohë kur gratë nuk kishin “të drejta”, kur ajo tha se pritej të punonin në shtëpi dhe kishin humbur “lirinë” e tyre.

Jolie përfshiu një fotografi të grave afgane që ishin veshur me burka kokë e këmbë.

Trupat amerikane në Afganistan tani janë të kufizuar në drejtimin e Aeroportit Ndërkombëtar ‘Hamid Karzai’ në Kabul, ku qytetarët amerikanë dhe afganët kanë nxituar të largohen nga vendi në mes të një kontrolli të plotë të talebanëve ditët e fundit.

Data për largimin e ushtrisë amerikane nga Afganistani ishte caktuar më 1 maj nga ish-presidenti Donald Trump në një marrëveshje që ai nënshkroi me talebanët, megjithëse Presidenti Joe Biden njoftoi në prill se ai po shtynte datën përfundimtare në shtator.

Këshilltarët ushtarakë të presidentit e informuan atë se do të kishin mbetur “javë ose muaj” për të nxjerrë afganët që kishin ndihmuar ShBA-në të largoheshin nga vendi pas tërheqjes së shtatorit, por ata duket se nuk kishin llogaritur në dobësinë e ushtrisë afgane, e cila pothuajse u shkatërrua menjëherë dhe nuk arriti të zhvillonte një luftë kundër forcave talebane që kapën shpejt shumicën e qyteteve të vendit.

Në një fjalim javën e kaluar, Presidenti Biden përsëriti se afati kohor për daljen nga Afganistani ishte përcaktuar kryesisht nga paraardhësi i tij.

Ai pranoi se ShBA-të ishin të befasuara nga shpejtësia e kontrollit të talebanëve dhe i përshkroi skenat e panikut masiv në aeroportin e Kabulit si “shqetësuese të zorrëve”.

Megjithatë, ai tha se ishte i bindur se lëvizja për të lënë Afganistanin ishte opsioni më i mirë i mundshëm për Shtetet e Bashkuara dhe se do të ishte gjithmonë një proces i vështirë.

Zhvillimet e javës së kaluar përforcuan se përfundimi i përfshirjes ushtarake amerikane në Afganistan ishte vendimi i duhur.

Talibanët kanë pohuar ditët e fundit se është një forcë më e moderuar se ajo që sundoi Afganistanin në vitet 1990.

Ajo pretendon se gratë do të jenë akoma në gjendje të ndjekin shkollën, megjithëse do të duhet të mbulohen me veshje nga koka te këmbët.

Sidoqoftë, talebanët më parë kanë kërkuar që gratë të ndahen nga burrat që nuk janë pjesë e familjes së tyre, kështu që duket se nuk ka gjasa që ata të jenë në gjendje të kthehen në shkollë ose të punojnë nëse nuk mund të jenë në të njëjtën dhomë me meshkujt studentë dhe bashkëpunëtorë.

x