Historia e sulmuesit të Napolit: Paguhesha me 20 cent në ditë dhe frymëzimi im ishte Drogba

16.10.2021 09:20

Historia e sulmuesit të Napolit: Paguhesha me 20 cent në ditë dhe frymëzimi im ishte Drogba

Sulmuesi i Napolit, Victor Osimhen kujton rrugëtimin e tij për t’u bërë një futbollist profesionist, e që nuk ishte aspak i lehtë.

Duke u larguar jetuar në Nigeri dhe me kushte të vështira, anëtari i klubit italian mrekullisht ia kishte dalë të tregonte vetën.

Përmes një rrëfimi të shkurtës, Osimhen ka rrëfyer për jetën e tij në Nigeri dhe se si e fitonte kafshatën e gojës.

“Kur isha i vogël, adoleshent, pastroja ulluqet e çative për 20 Naira (5 cent), për pronarin e zonës ku banoja dhe merresha me pastrim për fqinjët, transportoja ujë, për 80 Naira (20 cent)”, u shpreh 22-vjeçari në një intervistë me bashkatdhetarin e tij Paul Troost-Ekong në Youtube.

“Gjithçka nisi si në një ëndërr, një ëndërr e fëmijërisë nga lagjet e varfëria. Doja të bëhesha një lojtar profesionist, i frymëzuar nga shumë legjenda të mëdha si Didier Drogba, Odion Ighalo, Mikel Obi dhe shumë të tjerë”.

“Vëllai im shiste gazeta, motra portokaj. Isha në trafik dhe duhet të ndiqja makinat që t’u jepja ujë dhe të merrja paratë. Ndihem sikur këto vështirësi më kanë ndihmuar në jetë”, rrëfen më tej ylli i Napolit, që ka shënuar shtatë gola në tetë ndeshje këtë sezon.

Sulmuesi nigerian u transferua sezonin e kaluar për 70 milionë nga Lille te Napoli. Këtë vit ai po kalon një formë brilante dhe të gjithë shpresat e tifozëve napolitan janë te lojtari. 

x