Klasikja angleze, të rejat e lëndimeve dhe statistikat para ndeshjes

03.10.2021 10:01

Klasikja angleze, të rejat e lëndimeve dhe statistikat para ndeshjes

Liverpool dhe Manchester City do të zhvillojnë klasiken angleze në kuadër të xhiros së shtatë në Premier Ligë këtë sezon.

Liverpool aktualisht gjendet e dyta në tabelë me 14 pikë, por me një fitore potenciale sot ndaj “Citizens” do të merrnin lidershipin në tabelë, gjersa mysafirët aktualisht gjenden në pozitën e gjashtë me një pikë më pak se Liverpooli, 13, por një fitore potenciale e tyre gjithashtu do t’i bënte lider të tabelës.

Më poshtë ju sjellim të rejat nga lëndimet mes dy skuadrave, si dhe statistikat kokë më kokë.

Të rejat e lëndimeve:

 • Liverpool do të jetë pa Trent Alexander-Arnold, i cili gjithashtu humbi fitoren e së martës 5-1 kundër Portos pasi pësoi një dëmtim në ijë gjatë stërvitjes. Mesfushorët Thiago dhe Harvey Elliott gjithashtu mbeten anash për Reds.
 • Pep Guardiola nuk pret që as Ilkay Gundogan as Oleksandr Zinchenko të kthehen për Manchester City deri pas pushimit ndërkombëtar. Menaxheri i City-t përndryshe ka një skuadër plotësisht të aftë në dispozicion.

Statistika kokë-më-kokë:

 • Manchester City e fitoi ndeshjen 4-1 sezonin e kaluar në Anfield, duke i dhënë fund një serie prej 17 ndeshjeve jashtë ligës pa fitore kundër Liverpoolit (5 barazime, 12 humbje).
 • City mund të fitojë fitore të njëpasnjëshme të ligës ndaj Liverpoolit për herë të parë që nga një ecuri prej katër mes viteve 1935 deri në 1937.
 • Liverpool ka fituar vetëm një nga shtatë ndeshjet e fundit kundër City në të gjitha garat (3 barazime, 3 humbje).

Liverpool:

 • Liverpooli është skuadra e vetme e pamposhtur e mbetur në Premier League (4 fitore, 2 barazime).
 • Vazhdimi i tyre i 16 ndeshjeve të ligës pa humbje, që përfshin dy sezone, është më i gjati nga çdo ekip në katër divizionet kryesore të Anglisë (12 fitore, 4 barazime).
 • Mohamed Salah ka shënuar katër gola në pesë paraqitjet e tij në Anfield kundër Manchester City në të gjitha garat.
 • Virgil van Dijk është i pamposhtur në të 50 paraqitjet e tij në Premier Ligë në Anfield për Liverpool (44 fitore, 6 barazime).

Man City: 

 • Manchester City mund të barazojë rekordin e klubit me gjashtë porta të paprekura radhazi në ligë.
 • Tre ndeshjet e tyre të mëparshme në ligë jashtë këtij sezoni kanë përfunduar 1-0. Ata humbën në Tottenham, por mundën Leicester dhe Chelsea.
 • 12 golat e City në ligë këtë sezon janë shënuar nga nëntë lojtarë të ndryshëm (plus një autogol) – vetëm Chelsea, me 10, ka pasur më shumë golashënues.
 • Fernandinho mund të bëhet vetëm lojtari i dytë brazilian që bën 250 paraqitje në Premier Ligë, pas Willian.
 • Pep Guardiola ka pësuar tetë humbje në të gjitha garat kundër ekipeve të menaxhuara nga Jurgen Klopp – më shumë se ndaj çdo menaxheri tjetër. 

Ndeshja do të filloj nga ora 17:30, në stadiumin e zjarrtë të Anfield Road. 

x