Ky do të jetë posti i ish-sekretarit amerikan i shtetit, John Kerry në presidencën Biden

24.11.2020 08:27

Ky do të jetë posti i ish-sekretarit amerikan i shtetit, John Kerry në presidencën Biden

Ish-sekretari amerikan i shtetit, John Kerry do të veprojë si i dërguari i çështjeve të klimës kur presidenti i zgjedhur i SHBA Joe Biden të marrë detyrën.

 
Kerry ishte një nga disa personat e emëruar për pozicionet më të larta nga ekipi i tranzicionit të Biden të hënën.

Përzgjedhjet e tjera kryesore përfshinin ndihmësin për një kohë të gjatë të Biden Antony Blinken si sekretar i shtetit, ndërsa raportet thonë se ish-kryetarja e Rezervës Federale Janet Yellen do të jetë zgjedhja për sekretaren e thesarit.

 
Biden është parashikuar të mundë presidentin Trump me 306 vota pro ndaj 232 kur kolegji elektoral i SHBA-së mblidhet për të konfirmuar zyrtarisht fituesin më 14 dhjetor, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Në një deklaratë pas njoftimit të hënën,  Biden tha: “Kam nevojë për një ekip të gatshëm në ditën e parë për të më ndihmuar të rimarr vendin e Amerikës në krye të tryezës, për të përmbushur sfidat më të mëdha me të cilat përballemi dhe për të çuar përpara sigurinë tonë , prosperitetin dhe vlerat. Ky është thelbi i asaj skuadre”.

Disa nga pozicionet kërkojnë konfirmim në Senatin Amerikan.

x