Mungesa e vitaminës D: Shenja paralajmëruese në kokën tuaj

25.10.2021 16:51

Mungesa e vitaminës D: Shenja paralajmëruese në kokën tuaj

Në muajt e verës, shumica e popullsisë merr mjaftueshëm vitaminë D përmes ekspozimit ndaj dritës së diellit dhe një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar.
 
Midis tetorit dhe fillimit të marsit NHS thotë se ne nuk prodhojmë mjaftueshëm vitaminë D nga rrezet e diellit, kështu që ju duhet të merrni vitaminë D nga dieta juaj. Rreth 20 për qind e të rriturve mund të kenë mangësi të vitaminës D.

Vitamina D dietike gjendet në ushqime të tilla si peshku me vaj, mishi i kuq dhe të verdhat e vezëve. NHS thotë se faktorët e rrezikut përfshijnë mungesën e ekspozimit ndaj dritës së diellit, lëkurën më të errët, të qenit i mbyllur në shtëpi, dhe të qenit shtatzënë ose ushqyerjen me gji. Simptomat mund të përfshijnë dhimbje dhe dobësi të muskujve, dhimbje kronike të përhapura ose dhimbje të kockave në pjesën e poshtme të shpinës, legenit dhe këmbës.

Holland & Barrett thotë se 90 për qind e vitaminës D në trupin tonë duhet të vijë nga dalja në rrezet e diellit dhe vetëm 10 për qind është nga dieta juaj. Faqja shëndetësore paralajmëron: “Edhe nëse hani ushqime të fortifikuara, mund të jeni në rrezik të mungesës së vitaminës D. Simptomat e vitaminës D të ulët ndryshojnë nga personi në person”.

Një shenjë është djersitja e kokës, pasi një “shenjë e hershme” e zakonshme e mungesës së vitaminës D është një lëkura e djersitur e kokës. Faqja gjithashtu liston një numër shenjash të tjera që duhet të keni parasysh. Humori i ulët, muskujt e dobët, sëmurja e shpeshtë dhe shtimi në peshë mund të jenë gjithashtu shenja të mungesës së vitaminës.

Mungesa e sasisë së kërkuar mund të dobësojë mbrojtjen imune, por nëse nivelet e ulëta lihen të pa trajtuara, mund të krijojnë gjithashtu siklet. Megjithatë, marrja e tepërt e vitaminës D mund të jetë po aq e dëmshme dhe duhet shmangur.

NHS thotë se marrja e shumë suplementeve të vitaminës D për një periudhë të gjatë kohore mund të shkaktojë akumulimin e tepërt të kalciumit në trup, gjë që mund të dobësojë kockat dhe të dëmtojë veshkat dhe zemrën. 

të fundit

Kurti takohet me Varhelyi, ia përsërit çështjen e liberalizimit të vizave Alban Hyseni firmos dorëheqjen nga pozita e deputetit Kurti arrin në Bruksel, pritet nga Borrell Ekspertët paralajmërojnë: Mos e injoroni, gripi këtë sezon do të jetë shumë i ashpërPrindërit duhet të jenë shumë të kujdesshëm me gripin këtë vit, sepse është shumë më i ashpër se vitet paraprake. Gjatë dimrit të kaluar, maskat, distancimi, shkollat ​​e mbyllura dhe bllokimet e pjesshme në muajt e ftohtë, kishin parandaluar në mënyrë efektive qarkullimin e viruseve të gripit, shrkuan Për Nënat. Por këtë vit kushtet janë të ndryshme dhe gripi mund të godasë sërish. Dhe mund ta bëjë në mënyrë më agresive se zakonisht, transmeton lajmi.net. Mund të përhapet lehtësisht Vitin e kaluar, sipas virologut Fabrizio Pregliasco, drejtor shëndetësor i Institutit Ortopedik Galeazzi në Milano, ndërhyrjet për të kufizuar përhapjen e Covidit e kishin mbajtur gripin shumë larg. Tani, megjithatë, ai mund të përhapet shumë më lehtë. Vaksina është e vetmja armë për të mbrojtur veten. Ndikimi që po vjen tek ne ka prekur tashmë hemisferën jugore, Australinë, Zelandën e Re, Amerikën e Jugut dhe Afrikën. Fëmijët janë më të ekspozuar Analiza që kanë bërë studiuesit mbi epideminë sezonale ndihmon për të kuptuar alarmin për rastet e bronkiolitit (në Itali, por veçanërisht në Francë ku i ftohti ishte i pari) te fëmijët nën dy vjeç. Një infeksion viral që shfaqet te fëmijët me ftohje, temperaturë, kollë, fishkëllimë dhe vështirësi në frymëmarrje. Këshilli Shkencor Francez e shpjegoi fenomenin me një deficit të konsiderueshëm të imunitetit kolektiv për fëmijët e lindur pas marsit 2020, të cilët shkojnë në çerdhe, dalin rregullisht, por që nuk mbrohen më nga një distancim korrekt ose mbi të gjitha nga një vaksinë kundër Covid. Simptomat janë gjithmonë të njëjta: infeksione të rrugëve të frymëmarrjes, me kollë dhe dhimbje të fytit, temperaturë të lartë, dhimbje koke dhe dhimbje ky& Ahmeti ia bënë dhuratë Ramës një tastierë 30 ditë paraburgim gjilanasve të cilëve iu gjetë drogë e llojit heroinë gjatë bastisjes në banesë Rama: Prishtina do të jetë vend plot gjallëri e mundësi për të rinjtë, do bashkëpunojë me të gjithë pa dallim 40 pacientë të shtrirë në QKUK dhe spitale për shkak të Covid-19 Champions League vjen sonte me tetë ndeshje – vëmendja te Milan-Liverpool e Real Madrid-Inter Arben Vitia mungon në mbledhjen inauguruese të Përparim Ramës si kryetar i Prishtinës

x