Nagelsmann: Coman ka probleme me zemër, i’u është nënshtruar një operacioni

17.09.2021 16:28

Nagelsmann: Coman ka probleme me zemër, i’u është nënshtruar një operacioni

Mesfushori i Bayern Munich, Kingsley Coman i’u nënshtrua një operacioni për shkak të një problemi në zemër, zbulon trajneri, Julian Nagelsmann.

Anësori duhej të operohej për shkak të një “aritmi të vogël kardiak”, tha trajneri i tij, por thotë se ai duhet të kthehet për disa javë.

Mesfushori i Bayern Munich, Kingsley Coman, i është nënshtruar një operacioni të vogël në zemër, ka konfirmuar Julian Nagelsmann.

Coman, u zbulua se kishte një shqetësim të vogël në rrahjet e zemrës, e cila po ndikonte në frymëmarrjen e tij, zbuloi trajneri i Bayern. Sidoqoftë, trajneri i Bayern këmbënguli se operacioni është një procedurë relativisht e vogël.

Prandaj Coman pritet të kthehet në stërvitje të plotë brenda disa javësh, por sigurisht që do të humbasë ndeshjet e ardhshme të klubit të Bundesligës.

Duke folur në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes të premten para ndeshjes së Bayern Munich në Bundesliga me Bochum këtë fundjavë, Nagelsmann zbuloi: “‘Kingsley u operua dje, ai kishte një shqetësim të vogël të ritmit të zemrës. Unë do ta shpjegoj këtë me stafin tim mjekësor në ekspertizë.

“Ka dy fije që aktivizojnë nyjen e sinusit. Njëri prej tyre u ndërpre në mënyrë që të mos ketë goditje shtesë. Ndonjëherë ai kishte më pak ajër për një kohë të shkurtër dhe ishte më pak produktiv. Kjo është arsyeja pse ne bëmë një EKG afatgjatë dhe gjeti diçka që mund të rregullohet shpejt.

“Ai do të fillojë kardion të martën. Nuk do të duhet më shumë se një javë e gjysmë ose dy para se të kthehet në stërvitjen e ekipit.”

Ndërsa lajmi se Coman ka bërë operacion në zemër tingëllon dramatik, Nagelsmann u zhvendos për të qetësuar shqetësimet.

Ai tha: “Duket shumë më dramatike sesa është. Ai po bën shumë mirë, ai ka dhimbje minimale të plagës. Nuk është aq e hapur, disa njerëz e kanë atë”, përfundoi 34-vjeçari.

Coman është jashtë lojës kundër Bochum, dhe gjithashtu do të jetë i padisponueshëm për udhëtimin në Greunther Furth më 24 shtator.

Bayern do të shpresojë se Coman është i aftë për ndeshjen e ardhshme të Ligës së Kampionëve, në shtëpi me Dynamo Kiev më 29 shtator, por një objektiv më i mundshëm mund të jetë pritja e Eintracht Frankfurt në Bundesliga më 3 tetor – ose potencialisht rikthimi pas pushimit ndërkombëtar që do të pasojë.

x