Në QKMF në Prishtinë debatohet për draft-ligjin për infermierinë

20.10.2021 18:17

Në QKMF në Prishtinë debatohet për draft-ligjin për infermierinë

Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë shëndetësorë ka vazhduar debatin për Draft Ligjin për Infermierinë.

Zyrtarë të OIK kanë njoftuar anëtarësinë në lidhje me ndryshimet dhe përfitimet që do të kenë infermierët dhe punonjësit tjerë shëndetësorë pas miratimit të Ligjit për Infermierinë. Kësaj radhe, debati është shtrirë në QKMF në Prishtinë, me një prezencë të një numri të madh të infermierëve dhe punonjësve tjerë shëndetësorë.

Naser Rrustemaj, kryetar i Odës së Infermierëve, Mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësorë tha se Ligji për Infermierinë është mjaft i rëndësishëm për komunitetin infermieror dhe gjitha vërejtjet dhe sygjerimet për këtë ligj do të adresohen tek sponsorisuesi i draft ligjit.

Hysni Bajrami, panelist në hartimin e draft ligjit për infermierinë, ka thënë se përmes këtij ligji do të zgjidhen shumë probleme që rëndojnë mbi infermierinë.

“Ne kemi ligj për odat shumë të avancuar dhe më të avansuar se shumë shtete tjera që ia kanë zili ligjit kosovar për odat mjekësore sepse është bartë çdo gjë tek odat, gjitha përgjegjësitë, kompetencat që shteti i ka pasur i ka batrur tek komuniteti për t’u vetëqeverisur. Por nuk e kemi ligjin për infermirinë”, ka thënë Bajrami, duke theksuar se kemi një shpërputhje pasi në një anë ekziston një ligj shumë i avansuar për odat kurse mungon ligji për infermierët.

Bajrami ka thënë se infermierët përceptojnë nga brenda problemet dhe janë dëshmitarë të atyre problemeve që mund të zgjidhen me ligj.

“Ka thirrje të ndryshme infermierore. Në esencë vetëm thirrja dallon por jo edhe puna e përgjegjësia asgjë nuk dallojnë”, është shprehur Bajrami, duke thënë se këto do të rregullohen me ligj.

Drejtori i QKMF në Prishtinë Bujar Gashi, ka thënë se angazhimi i infermierëve është i pa zëvendësueshëm. “Andaj ju asnjëherë mos hezitoni të kërkoni atë që iu takon dhe duhet të jetë e futur edhe në pjesën e ligjit”, ka thënë Gashi. 

Servete Xhema, teknike e stomatologjisë në QKMF në Prishtinë tha se në draft ligjin e ri, teknikët e stomatologjisë nuk po e gjejnë askund veten.

“Nuk kemi pasë mundësi të përfundojmë studime deri më tani, tashmë ka në sektorin privat, mirëpo soecifikat e punës sikur te infermierët për teknikë të stomatologjisë nuk janë të përfshirë”, ka thënë Xhema, duke kërkuar që profili i tyre të futet në këtë draft-ligj. 

Por, përgjigja e zyrtarëve të OIK ishte se dispozitat e Ligjit, në mënyrë analoge sikurse për infermierët do të zbatohen ngjashëm edhe tek teknikët e profileve tjera. 

Ndryshe, pas miratimit të ligjit të ri, gjithë ata infermierë dhe teknikë mjekësorë të profileve të ndryshme që nuk kanë ushtruar për pesë vite profesionin e tyre do t’i ri-nënshtrohen mbajtjes së stazhit profesional. 

të fundit

Kurti takohet me Varhelyi, ia përsërit çështjen e liberalizimit të vizave Alban Hyseni firmos dorëheqjen nga pozita e deputetit Kurti arrin në Bruksel, pritet nga Borrell Ekspertët paralajmërojnë: Mos e injoroni, gripi këtë sezon do të jetë shumë i ashpërPrindërit duhet të jenë shumë të kujdesshëm me gripin këtë vit, sepse është shumë më i ashpër se vitet paraprake. Gjatë dimrit të kaluar, maskat, distancimi, shkollat ​​e mbyllura dhe bllokimet e pjesshme në muajt e ftohtë, kishin parandaluar në mënyrë efektive qarkullimin e viruseve të gripit, shrkuan Për Nënat. Por këtë vit kushtet janë të ndryshme dhe gripi mund të godasë sërish. Dhe mund ta bëjë në mënyrë më agresive se zakonisht, transmeton lajmi.net. Mund të përhapet lehtësisht Vitin e kaluar, sipas virologut Fabrizio Pregliasco, drejtor shëndetësor i Institutit Ortopedik Galeazzi në Milano, ndërhyrjet për të kufizuar përhapjen e Covidit e kishin mbajtur gripin shumë larg. Tani, megjithatë, ai mund të përhapet shumë më lehtë. Vaksina është e vetmja armë për të mbrojtur veten. Ndikimi që po vjen tek ne ka prekur tashmë hemisferën jugore, Australinë, Zelandën e Re, Amerikën e Jugut dhe Afrikën. Fëmijët janë më të ekspozuar Analiza që kanë bërë studiuesit mbi epideminë sezonale ndihmon për të kuptuar alarmin për rastet e bronkiolitit (në Itali, por veçanërisht në Francë ku i ftohti ishte i pari) te fëmijët nën dy vjeç. Një infeksion viral që shfaqet te fëmijët me ftohje, temperaturë, kollë, fishkëllimë dhe vështirësi në frymëmarrje. Këshilli Shkencor Francez e shpjegoi fenomenin me një deficit të konsiderueshëm të imunitetit kolektiv për fëmijët e lindur pas marsit 2020, të cilët shkojnë në çerdhe, dalin rregullisht, por që nuk mbrohen më nga një distancim korrekt ose mbi të gjitha nga një vaksinë kundër Covid. Simptomat janë gjithmonë të njëjta: infeksione të rrugëve të frymëmarrjes, me kollë dhe dhimbje të fytit, temperaturë të lartë, dhimbje koke dhe dhimbje ky& Ahmeti ia bënë dhuratë Ramës një tastierë 30 ditë paraburgim gjilanasve të cilëve iu gjetë drogë e llojit heroinë gjatë bastisjes në banesë Rama: Prishtina do të jetë vend plot gjallëri e mundësi për të rinjtë, do bashkëpunojë me të gjithë pa dallim 40 pacientë të shtrirë në QKUK dhe spitale për shkak të Covid-19 Champions League vjen sonte me tetë ndeshje – vëmendja te Milan-Liverpool e Real Madrid-Inter Arben Vitia mungon në mbledhjen inauguruese të Përparim Ramës si kryetar i Prishtinës

x