Nesër vendoset për titullin në Serie A, Milani dhe Interi në garë, ja se cilët janë ‘skenarët’ e mundshëm

21.05.2022 13:58

Nesër vendoset për titullin në Serie A, Milani dhe Interi në garë, ja se cilët janë ‘skenarët’ e mundshëm

Nesër do të vendoset për titullin në Serie A.

Me vetëm një ndeshje të mbetur, Milani, i cili udhëton te Sassuolo ka 83 pikë, me kampionët në fuqi Inter, duke pritur Sampdoria, dy pikë më pak në 81.

Për Milanin, detyra është e thjeshtë, mjafton vetëm një pikë në këtë takim, kurse fitorja do të ishte mbyllje e çdo enigme.

Interi përballet me një skenar shumë më të komplikuar. Në ndeshjen e tyre të 34-të të sezonit, Nerazzurrët patën shansin për të kapërcyer Milanin, por rrëshqitën në një disfatë shokuese 2-1 në Bologna, duke ia dhënë kështu avantazhin tërësisht fqinjëve të tyre.


 
Skuadra e Simone Inzaghit duhet të mposhtë Sampdorian dhe të shpresojë që Milani të humbasë. Nëse Interi dështon të mposhtë skuadrën e Marco Giampaolo-s, kuqezinjtë do të jenë kampionë të Serisë A pavarësisht.

x