Nga 1116 profesionist shëndetësor nga konkursi i ministrisë së shëndetësisë, ASNJË psikolog klinik

21.08.2021 19:44

Nga 1116 profesionist shëndetësor nga konkursi i ministrisë së shëndetësisë, ASNJË psikolog klinik

Shkruan: Fikri Hajdari, psikolog klinik

Që shëndeti mendor i qytetarëve për qeveritarët nuk ka qenë asnjëherë në listën e prioriteteve për menaxhimin e pandemisë COVID-19 këtë e dëshmon konkursi i sapo hapur nga ministria e shëndetësisë. Për ta mjafton të marrësh frymë e të ecësh në këmbë tua, pasojat psikologjike gjatë dhe pas virusit nuk qenkan me rëndësi. Virusi është duke u shpërndarë me shpejtësi dhe është çështje kohe derisa vendin ta kaplojë Kaosi, e mbi gjithë këtë psikologët klinik janë angazhuar si amvisë nëpër shtëpitë e tyre.

Si psikolog klinik e shoh mjaft shqetësues faktin e mos inkuadrimit të Psikologëve nëpër institucione shëndetësore. Një gjë është e sigurt se dëmtimin shëndetit mendor ndodh gradualisht dhe ngadalë dhe po me këtë ritëm ndodh rikuperimi. Është ALRAMANTE DHE SHQETËSUESE se si një ministër i shëndetësisë NEGLIZHON 100% shëndetin mendor të qytetarëve.

Sipas studimeve të fundit 4 në 10 persona të infektuar nga covidi shfaqin simptoma të çrregullimeve të ankthit dhe depresionit. Pandemia ka ndikuar në mirëqenien e individëve të tilla si vështirësi për të fjetur (36%) në ngrënie (32%), rritje të konsumit të alkoolit ose përdorimit të substancave (12%). Kurse vetëvrasja është rritur 44% gjatë pandemisë kurse vetë lëndimet 71.9% sipas studimit të Shrethsa et.al.,(2021).

Gjersa pandemia vazhdon, vështirësit dhe krizat mendore rriten së bashku me neglizhencë e qeveritarëve të Kosovës.


 

 

të fundit

Kurti takohet me Varhelyi, ia përsërit çështjen e liberalizimit të vizave Alban Hyseni firmos dorëheqjen nga pozita e deputetit Kurti arrin në Bruksel, pritet nga Borrell Ekspertët paralajmërojnë: Mos e injoroni, gripi këtë sezon do të jetë shumë i ashpërPrindërit duhet të jenë shumë të kujdesshëm me gripin këtë vit, sepse është shumë më i ashpër se vitet paraprake. Gjatë dimrit të kaluar, maskat, distancimi, shkollat ​​e mbyllura dhe bllokimet e pjesshme në muajt e ftohtë, kishin parandaluar në mënyrë efektive qarkullimin e viruseve të gripit, shrkuan Për Nënat. Por këtë vit kushtet janë të ndryshme dhe gripi mund të godasë sërish. Dhe mund ta bëjë në mënyrë më agresive se zakonisht, transmeton lajmi.net. Mund të përhapet lehtësisht Vitin e kaluar, sipas virologut Fabrizio Pregliasco, drejtor shëndetësor i Institutit Ortopedik Galeazzi në Milano, ndërhyrjet për të kufizuar përhapjen e Covidit e kishin mbajtur gripin shumë larg. Tani, megjithatë, ai mund të përhapet shumë më lehtë. Vaksina është e vetmja armë për të mbrojtur veten. Ndikimi që po vjen tek ne ka prekur tashmë hemisferën jugore, Australinë, Zelandën e Re, Amerikën e Jugut dhe Afrikën. Fëmijët janë më të ekspozuar Analiza që kanë bërë studiuesit mbi epideminë sezonale ndihmon për të kuptuar alarmin për rastet e bronkiolitit (në Itali, por veçanërisht në Francë ku i ftohti ishte i pari) te fëmijët nën dy vjeç. Një infeksion viral që shfaqet te fëmijët me ftohje, temperaturë, kollë, fishkëllimë dhe vështirësi në frymëmarrje. Këshilli Shkencor Francez e shpjegoi fenomenin me një deficit të konsiderueshëm të imunitetit kolektiv për fëmijët e lindur pas marsit 2020, të cilët shkojnë në çerdhe, dalin rregullisht, por që nuk mbrohen më nga një distancim korrekt ose mbi të gjitha nga një vaksinë kundër Covid. Simptomat janë gjithmonë të njëjta: infeksione të rrugëve të frymëmarrjes, me kollë dhe dhimbje të fytit, temperaturë të lartë, dhimbje koke dhe dhimbje ky& Ahmeti ia bënë dhuratë Ramës një tastierë 30 ditë paraburgim gjilanasve të cilëve iu gjetë drogë e llojit heroinë gjatë bastisjes në banesë Rama: Prishtina do të jetë vend plot gjallëri e mundësi për të rinjtë, do bashkëpunojë me të gjithë pa dallim 40 pacientë të shtrirë në QKUK dhe spitale për shkak të Covid-19 Champions League vjen sonte me tetë ndeshje – vëmendja te Milan-Liverpool e Real Madrid-Inter Arben Vitia mungon në mbledhjen inauguruese të Përparim Ramës si kryetar i Prishtinës

x