Parashikimi i motit për sot

27.10.2021 08:57

Parashikimi i motit për sot

Mëngjeset e ftohta dhe dita me diell do të vazhdojë të mbizotërojë edhe sot në Kosovë.

 
Moti do të jetë i qetë. Kjo vije si rezultat i masave të ajrit me presion të lartë atmosferik.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 1 deri në 1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 13-15 gradë Celsius.

“Mot kryesisht i qetë do të vazhdoj të mbajë edhe gjatë ditëve vijuese. Kjo situatë meteorologjike vije si rezultat i masave të ajrit me presion të lartë atmosferik. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 13-15 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga jugperëndimi e lehtë deri mesatare”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

x