Pas ambasadorit gjerman, Von Cramon reagon kundër restaurimit të shtëpisë së Xhafer Devës

08.02.2022 18:08

Pas ambasadorit gjerman, Von Cramon reagon kundër restaurimit të shtëpisë së Xhafer Devës

Dje ambasasdori gjerman në Kosovë, Joern Rohde ka reaguar ndaj vendimit të Ministrisë së Kulturës për restaurimin e shtëpisë së Xhafer Devës në Mitrovicë.

Ashtu si ambasadori gjerman ka vepruar edhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon.

Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ajo ka thënë se është e shqetësuar lidhur me rastin e restaurimit të shtëpisë së Devës.

“Rasti i shtëpisë së Xhafer Devës në Mitrovicën jugore, personalisht më brengos dhe ngre shumë shqetësime tek unë. Zbardhja e së shkuarës dhe shtrembërimi i fakteve për bashkëpunëtorin/protagonistin e njohur nazist të Divizonit të 21-të SS ‘Skënderbeu’ nuk duhet të lejohet”, ka shkruar eurodeputetja Cramon.

Postimi i plotë:

x