Toka ka filluar të rrotullohet më shpejt – A duhet të shqetësohemi?

25.10.2021 20:50

Toka ka filluar të rrotullohet më shpejt – A duhet të shqetësohemi?

Për momentin, a duhet të shqetësohemi?

Ne e përkufizojmë një ditë si 86,400 sekonda, ose 24 orë, kjo është koha që i duhet Tokës që të rrotullohet rreth vetes. Sidoqoftë, Toka nuk rrotullohet në mënyrë të njëtrajtshme.

Zakonisht, Toka rrotullohet më ngadalë se aq, në mënyrë që gjatësia e ditës të rritet mesatarisht me rreth 1.8 milisekonda në shekull.  Kjo do të thotë se 600 milionë vjet më parë, 1 ditë zgjaste vetëm 21 orë.

Ndryshimi në gjatësinë e ditës ndodh për shkak të disa faktorëve, duke përfshirë efektet baticore të Hënës dhe Diellit, bashkimin e bërthamës dhe mantelit brenda Tokës dhe shpërndarjen e përgjithshme të masës në planet. Aktiviteti sizmik, akullnajat, moti, oqeanet dhe fusha magnetike e Tokës mund të ndikojnë gjithashtu në gjatësinë e ditës.

Në vitin 2020 shkencëtarët bënë një zbulim befasues. Ata zbuluan se, në vend që të ngadalësohej, Toka ka filluar të rrotullohet më shpejt. Tani po rrotullohet më shpejt se në çdo kohë në 50 vitet e fundit. Në fakt, 28 ditët më të shkurtra të regjistruara kanë ndodhur të gjitha gjatë vitit 2020.

Deri më tani, shkencëtarët nuk janë plotësisht të sigurt se çfarë po e shkakton këtë rritje të shkallës së rrotullimit të Tokës, por disa kanë sugjeruar se mund të jetë për shkak të shkrirjes së akullnajave gjatë shekullit të 20-të, ose akumulimit të sasive të mëdha të ujit në rezervuarët e hemisferës veriore.

Megjithatë, ekspertët parashikojnë se kjo shpejtësi është një efekt i përkohshëm dhe Toka do të fillojë të ngadalësohet përsëri në të ardhmen.

Por, për momentin, a duhet të shqetësohemi? Megjithëse nuk do të ketë asnjë efekt në jetën tonë të përditshme, mund të ketë implikime serioze për teknologjinë si satelitët GPS, telefonat inteligjentë, kompjuterët dhe rrjetet e komunikimit, të cilat mbështeten në sisteme jashtëzakonisht të sakta kohore.

Por probleme të tilla në fund të fundit janë të kapërcyeshme. Pra, jo, nuk duhet të shqetësohemi.

të fundit

Ekspertët paralajmërojnë: Mos e injoroni, gripi këtë sezon do të jetë shumë i ashpërPrindërit duhet të jenë shumë të kujdesshëm me gripin këtë vit, sepse është shumë më i ashpër se vitet paraprake. Gjatë dimrit të kaluar, maskat, distancimi, shkollat ​​e mbyllura dhe bllokimet e pjesshme në muajt e ftohtë, kishin parandaluar në mënyrë efektive qarkullimin e viruseve të gripit, shrkuan Për Nënat. Por këtë vit kushtet janë të ndryshme dhe gripi mund të godasë sërish. Dhe mund ta bëjë në mënyrë më agresive se zakonisht, transmeton lajmi.net. Mund të përhapet lehtësisht Vitin e kaluar, sipas virologut Fabrizio Pregliasco, drejtor shëndetësor i Institutit Ortopedik Galeazzi në Milano, ndërhyrjet për të kufizuar përhapjen e Covidit e kishin mbajtur gripin shumë larg. Tani, megjithatë, ai mund të përhapet shumë më lehtë. Vaksina është e vetmja armë për të mbrojtur veten. Ndikimi që po vjen tek ne ka prekur tashmë hemisferën jugore, Australinë, Zelandën e Re, Amerikën e Jugut dhe Afrikën. Fëmijët janë më të ekspozuar Analiza që kanë bërë studiuesit mbi epideminë sezonale ndihmon për të kuptuar alarmin për rastet e bronkiolitit (në Itali, por veçanërisht në Francë ku i ftohti ishte i pari) te fëmijët nën dy vjeç. Një infeksion viral që shfaqet te fëmijët me ftohje, temperaturë, kollë, fishkëllimë dhe vështirësi në frymëmarrje. Këshilli Shkencor Francez e shpjegoi fenomenin me një deficit të konsiderueshëm të imunitetit kolektiv për fëmijët e lindur pas marsit 2020, të cilët shkojnë në çerdhe, dalin rregullisht, por që nuk mbrohen më nga një distancim korrekt ose mbi të gjitha nga një vaksinë kundër Covid. Simptomat janë gjithmonë të njëjta: infeksione të rrugëve të frymëmarrjes, me kollë dhe dhimbje të fytit, temperaturë të lartë, dhimbje koke dhe dhimbje ky& Ahmeti ia bënë dhuratë Ramës një tastierë 30 ditë paraburgim gjilanasve të cilëve iu gjetë drogë e llojit heroinë gjatë bastisjes në banesë Rama: Prishtina do të jetë vend plot gjallëri e mundësi për të rinjtë, do bashkëpunojë me të gjithë pa dallim 40 pacientë të shtrirë në QKUK dhe spitale për shkak të Covid-19 Champions League vjen sonte me tetë ndeshje – vëmendja te Milan-Liverpool e Real Madrid-Inter Arben Vitia mungon në mbledhjen inauguruese të Përparim Ramës si kryetar i Prishtinës Përparim Rama betohet si kryetar i Prishtinës Me 10 dhjetor hapet “Prite n’Shesh” Ambasadori i Kosovës në Holandë, Dren Doli dorëzon letrat kredenciale

x