Von Cramon: Shpresojmë në një marrëveshje reciproke Kosovë-Serbi

20.10.2021 21:45

 Von Cramon: Shpresojmë në një marrëveshje reciproke Kosovë-Serbi

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën Viola von Cramon deklaroi se zgjedhjet lokale në Kosovë ishin paqësore, pluraliste dhe të organizuara mirë.

Ajo tha se është mirë që serbët e Kosovës morën pjesë në zgjedhje, por beson se, pavarësisht se shumica votuan për Listën Serbe, do të ishte më mirë të kishte më shumë kandidatë dhe parti të ndryshme.

Lidhur me veprimin e policisë së Kosovës kundër kontrabandës dhe krimit të organizuar në veri, von Cramon deklaron se aksioni nuk u krye vetëm në veri të Kosovës.

“Është mirë që Qeveria e Kosovës e ka trajtuar këtë problem, sepse lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar ka qenë gjithmonë një kërkesë e BE -së. Është informuar edhe KFOR-i, por edhe forcat e tjera, dhe është e qartë se nuk kishte dyshim se ishte e nevojshme”, tha von Cramon.

“BE-ja ka kërkuar shpesh që të merret seriozisht kjo, nuk duhet theksuar zbatimi i ligjit, sepse ndodh kudo dhe jo vetëm në veri, kryesisht janë arrestuar shqiptarë, ky lloj krimi nuk ka rëndësi për kombësinë. Për të frenuar këtë problem, nevojitet ndërhyrje. Ato veprime nuk kanë ndodhur vetëm në veri, por edhe në pjesë të tjera të Kosovës, dhe askush nuk ka pasur kundërshtime. Ka një problem me krimin e organizuar, korrupsionin dhe kontrabandën dhe i takon autoriteteve të Kosovës të vendosin se kur dhe ku të përdorin forcën policore”, tha ajo.

Viola von Cramon ka vlerësuar edhe raportin e Komisionit Evropian për progresin e Kosovës.

“Të gjitha vendet kanë ende dëshirën, të paktën unë shpresoj, për të vazhduar rrugën e integrimit evropian, secili vend duhet të bëjë atë që i takon, të arrestojë dhe të dënojë individët që marrin pjesë në aktivitete kriminale. Ne të gjithë e dimë se fokusi i këtyre fenomeneve është në veri të Kosovës, dhe ne duhet ta lavdërojmë Qeverinë e Kosovës për trajtimin e këtij problemi. Lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar ka qenë gjithmonë një kërkesë e BE-së,” ka thënë von Cramon.

Ajo ka folur edhe rreth dialogut Kosovë-Serbi në të ardhmen, duke thënë se shpreson se pas zgjedhjeve në Kosovë dhe pas zgjedhjeve në Serbi vitin e ardhshëm do të ketë përparim më të madh.

“Të dyja anët e kuptojnë se duhen kompromise nga të dyja palët, duhet të zbatojnë marrëveshjet e arritura. Shpresojmë në një marrëveshje reciproke që do të pranohej nga shumica e qytetarëve në të dy vendet”, tha von Cramon për N1, duke u bërë thirrje të dyja palëve të ulen dhe të gjejnë zgjidhje.

të fundit

Ekspertët paralajmërojnë: Mos e injoroni, gripi këtë sezon do të jetë shumë i ashpërPrindërit duhet të jenë shumë të kujdesshëm me gripin këtë vit, sepse është shumë më i ashpër se vitet paraprake. Gjatë dimrit të kaluar, maskat, distancimi, shkollat ​​e mbyllura dhe bllokimet e pjesshme në muajt e ftohtë, kishin parandaluar në mënyrë efektive qarkullimin e viruseve të gripit, shrkuan Për Nënat. Por këtë vit kushtet janë të ndryshme dhe gripi mund të godasë sërish. Dhe mund ta bëjë në mënyrë më agresive se zakonisht, transmeton lajmi.net. Mund të përhapet lehtësisht Vitin e kaluar, sipas virologut Fabrizio Pregliasco, drejtor shëndetësor i Institutit Ortopedik Galeazzi në Milano, ndërhyrjet për të kufizuar përhapjen e Covidit e kishin mbajtur gripin shumë larg. Tani, megjithatë, ai mund të përhapet shumë më lehtë. Vaksina është e vetmja armë për të mbrojtur veten. Ndikimi që po vjen tek ne ka prekur tashmë hemisferën jugore, Australinë, Zelandën e Re, Amerikën e Jugut dhe Afrikën. Fëmijët janë më të ekspozuar Analiza që kanë bërë studiuesit mbi epideminë sezonale ndihmon për të kuptuar alarmin për rastet e bronkiolitit (në Itali, por veçanërisht në Francë ku i ftohti ishte i pari) te fëmijët nën dy vjeç. Një infeksion viral që shfaqet te fëmijët me ftohje, temperaturë, kollë, fishkëllimë dhe vështirësi në frymëmarrje. Këshilli Shkencor Francez e shpjegoi fenomenin me një deficit të konsiderueshëm të imunitetit kolektiv për fëmijët e lindur pas marsit 2020, të cilët shkojnë në çerdhe, dalin rregullisht, por që nuk mbrohen më nga një distancim korrekt ose mbi të gjitha nga një vaksinë kundër Covid. Simptomat janë gjithmonë të njëjta: infeksione të rrugëve të frymëmarrjes, me kollë dhe dhimbje të fytit, temperaturë të lartë, dhimbje koke dhe dhimbje ky& Ahmeti ia bënë dhuratë Ramës një tastierë 30 ditë paraburgim gjilanasve të cilëve iu gjetë drogë e llojit heroinë gjatë bastisjes në banesë Rama: Prishtina do të jetë vend plot gjallëri e mundësi për të rinjtë, do bashkëpunojë me të gjithë pa dallim 40 pacientë të shtrirë në QKUK dhe spitale për shkak të Covid-19 Champions League vjen sonte me tetë ndeshje – vëmendja te Milan-Liverpool e Real Madrid-Inter Arben Vitia mungon në mbledhjen inauguruese të Përparim Ramës si kryetar i Prishtinës Përparim Rama betohet si kryetar i Prishtinës Me 10 dhjetor hapet “Prite n’Shesh” Ambasadori i Kosovës në Holandë, Dren Doli dorëzon letrat kredenciale

x