Ylli i “Squid Game” beson se historia e përgjakshme e serialit mund të bëhet një realitet i tmerrshëm

08.10.2021 09:02

Ylli i “Squid Game” beson se historia e përgjakshme e serialit mund të bëhet një realitet i tmerrshëm

Ylli i “Squid Game” ka pohuar se premisa e tmerrshme e serialit mund të bëhet realitet.

Seriali hit i Netflixit sjell në vëmendje një lojë të zhvilluar mes 456 lojtarëve depresivë dhe të zhytur në borxhe, ku vetëm njëri prej tyre ka shansin të dalë fitues me miliona dollarë dhe të tjerët do të vdesin.

Dhe aktori Wi Ha-Joon, i cili luan policin Hwang Jun-Ho në serial, tha se ai beson se koncepti i serialit mund të bëhet realitet në jetët tona “nëse konkurrenca ekstreme dhe hendeku i pasurisë së shoqërisë sonë vazhdojnë”.

“Por unë me siguri shpresoj se nuk do të ndodhë kurrë”, vazhdoi ylli i Koresë së Jugut.

 

Wi, 30 vjeç, i cili në serial luan një polic që përpiqet të depërtojë në organizatën hije që drejton lojërat vdekjeprurëse, gjithashtu beson se frika e shoqërisë për virusin COVID-19 luan në popullaritetin e madh të shfaqjes.

“Unë mendoj se shumë njerëz lidhen me domethënien e ‘Squid Game’ dhe po zhyten në histori sepse kohët janë të trazuara në të gjithë botën për shkak të COVID-19”, tha ai.

Wi beson se seriali “u ofron kaq shumë njerëzve komoditetin dhe argëtimin që u nevojiten” gjatë pandemisë.

“Squid Game” është rritur në popullaritet global që nga publikimi i tij muajin e kaluar – me shefin e Netflix-it, Ted Sarandos, duke thënë se ka një “shans shumë të mirë” për t’u bërë shfaqja më e popullarizuar e Netflixit.

Seriali i Koresë së Jugut është një thriller i mbijetesës, ku një grup prej 456 personash janë të ftuar të luajnë një seri lojërash për fëmijë me mundësinë për të fituar një shumë të madhe parash – por nëse humbasin në lojë, vdesin.

 

Të martën, pohoi se shumë shikues po shikojnë serialin jashtëzakonisht të popullarizuar në mënyrën “e gabuar” ndërsa shikojnë ose dublimin në gjuhën angleze ose lexojnë titrat e përkthyer jo mirë.

Për folësit jo-koreanë, versioni zyrtar i titrave rekomandohet për përvojën më të mirë.

Regjisori Taika Waititi madje ngjallur një debat, duke u bërë thirrje përdoruesve të Netflix-it që të shmangin dublimin anglez.

“Nuk keni pse të shikoni ‘Squid game’ të dubluar në anglisht”, shkroi ai në Twitter për miliona ndjekësit e tij këtë javë. 

të fundit

Kurti takohet me Varhelyi, ia përsërit çështjen e liberalizimit të vizave Alban Hyseni firmos dorëheqjen nga pozita e deputetit Kurti arrin në Bruksel, pritet nga Borrell Ekspertët paralajmërojnë: Mos e injoroni, gripi këtë sezon do të jetë shumë i ashpërPrindërit duhet të jenë shumë të kujdesshëm me gripin këtë vit, sepse është shumë më i ashpër se vitet paraprake. Gjatë dimrit të kaluar, maskat, distancimi, shkollat ​​e mbyllura dhe bllokimet e pjesshme në muajt e ftohtë, kishin parandaluar në mënyrë efektive qarkullimin e viruseve të gripit, shrkuan Për Nënat. Por këtë vit kushtet janë të ndryshme dhe gripi mund të godasë sërish. Dhe mund ta bëjë në mënyrë më agresive se zakonisht, transmeton lajmi.net. Mund të përhapet lehtësisht Vitin e kaluar, sipas virologut Fabrizio Pregliasco, drejtor shëndetësor i Institutit Ortopedik Galeazzi në Milano, ndërhyrjet për të kufizuar përhapjen e Covidit e kishin mbajtur gripin shumë larg. Tani, megjithatë, ai mund të përhapet shumë më lehtë. Vaksina është e vetmja armë për të mbrojtur veten. Ndikimi që po vjen tek ne ka prekur tashmë hemisferën jugore, Australinë, Zelandën e Re, Amerikën e Jugut dhe Afrikën. Fëmijët janë më të ekspozuar Analiza që kanë bërë studiuesit mbi epideminë sezonale ndihmon për të kuptuar alarmin për rastet e bronkiolitit (në Itali, por veçanërisht në Francë ku i ftohti ishte i pari) te fëmijët nën dy vjeç. Një infeksion viral që shfaqet te fëmijët me ftohje, temperaturë, kollë, fishkëllimë dhe vështirësi në frymëmarrje. Këshilli Shkencor Francez e shpjegoi fenomenin me një deficit të konsiderueshëm të imunitetit kolektiv për fëmijët e lindur pas marsit 2020, të cilët shkojnë në çerdhe, dalin rregullisht, por që nuk mbrohen më nga një distancim korrekt ose mbi të gjitha nga një vaksinë kundër Covid. Simptomat janë gjithmonë të njëjta: infeksione të rrugëve të frymëmarrjes, me kollë dhe dhimbje të fytit, temperaturë të lartë, dhimbje koke dhe dhimbje ky& Ahmeti ia bënë dhuratë Ramës një tastierë 30 ditë paraburgim gjilanasve të cilëve iu gjetë drogë e llojit heroinë gjatë bastisjes në banesë Rama: Prishtina do të jetë vend plot gjallëri e mundësi për të rinjtë, do bashkëpunojë me të gjithë pa dallim 40 pacientë të shtrirë në QKUK dhe spitale për shkak të Covid-19 Champions League vjen sonte me tetë ndeshje – vëmendja te Milan-Liverpool e Real Madrid-Inter Arben Vitia mungon në mbledhjen inauguruese të Përparim Ramës si kryetar i Prishtinës

x