Zëvendësministrja e Drejtësisë: Raporti KE-së flet për Vettingun që nuk e kemi filluar ende

20.10.2021 19:15

Zëvendësministrja e Drejtësisë: Raporti KE-së flet për Vettingun që nuk e kemi filluar ende

Zëvendësministrja e Drejtësisë, Nita Shala, thotë se Raporti i Komisionit Evropian flet për procesin e Vettingut që ende nuk ka nisur në Kosovë e pikërisht për këtë nuk e sheh si problem

 
 
“Nuk shoh problem në procesin e Vettingut sepse këtë proces nuk e kemi filluar akoma. Nëse lexojmë Raportin e Progresit aty evidentohet se Kosova është në fazë të hershme drejtë zhvillimit të një sistemi drejtësie funksional. Raporti evidenton që administrimi i drejtësisë në Republikën e Kosovës është i ngadalshëm, jo efikas dhe i ndikueshëm nga faktorët e jashtëm përfshirë politikën”.

Shala në “Info Magazine” thotë se në raport kërkohet krijimi i menjëhershëm i Vettingut e kjo do të pamundësonte arritjen e rezultateve që priten dhe duhen nga Vettingu, njofton Klankosova.tv.

“Mekanizmi i Vettingut është çelësi për të garantuar që të kemi një gjyqësor të drejtë, efikas dhe të pandikueshëm. Shqetësimi që adresohet në Raportin e Progresit është lidhur me një proces Vettingu të menjëhershëm e që është shqetësim që e ndajmë edhe ne si Ministri e Drejtësisë dhe grupi punues. Në asnjë pjesë të rekomandimit që është miratuar në Qeveri nuk referohet vetëm një Vetting i menjëhershëm por referohet edhe krijimi i mekanizmave të cilët do të garantojnë Vetting të vazhdueshëm brenda këshillave të Këshillit Gjyqësor dhe atij Prokurorial”.

“Mekanizmi i Vettingut nuk është i thjeshtë dhe na duhet shumë punë për të arritur suksesin që dëshirojmë të arrijmë. Me një Vetting të menjëhershëm nuk arrihen rezultatet që duam të arrihen”, deklaroi Shala.

të fundit

Ekspertët paralajmërojnë: Mos e injoroni, gripi këtë sezon do të jetë shumë i ashpërPrindërit duhet të jenë shumë të kujdesshëm me gripin këtë vit, sepse është shumë më i ashpër se vitet paraprake. Gjatë dimrit të kaluar, maskat, distancimi, shkollat ​​e mbyllura dhe bllokimet e pjesshme në muajt e ftohtë, kishin parandaluar në mënyrë efektive qarkullimin e viruseve të gripit, shrkuan Për Nënat. Por këtë vit kushtet janë të ndryshme dhe gripi mund të godasë sërish. Dhe mund ta bëjë në mënyrë më agresive se zakonisht, transmeton lajmi.net. Mund të përhapet lehtësisht Vitin e kaluar, sipas virologut Fabrizio Pregliasco, drejtor shëndetësor i Institutit Ortopedik Galeazzi në Milano, ndërhyrjet për të kufizuar përhapjen e Covidit e kishin mbajtur gripin shumë larg. Tani, megjithatë, ai mund të përhapet shumë më lehtë. Vaksina është e vetmja armë për të mbrojtur veten. Ndikimi që po vjen tek ne ka prekur tashmë hemisferën jugore, Australinë, Zelandën e Re, Amerikën e Jugut dhe Afrikën. Fëmijët janë më të ekspozuar Analiza që kanë bërë studiuesit mbi epideminë sezonale ndihmon për të kuptuar alarmin për rastet e bronkiolitit (në Itali, por veçanërisht në Francë ku i ftohti ishte i pari) te fëmijët nën dy vjeç. Një infeksion viral që shfaqet te fëmijët me ftohje, temperaturë, kollë, fishkëllimë dhe vështirësi në frymëmarrje. Këshilli Shkencor Francez e shpjegoi fenomenin me një deficit të konsiderueshëm të imunitetit kolektiv për fëmijët e lindur pas marsit 2020, të cilët shkojnë në çerdhe, dalin rregullisht, por që nuk mbrohen më nga një distancim korrekt ose mbi të gjitha nga një vaksinë kundër Covid. Simptomat janë gjithmonë të njëjta: infeksione të rrugëve të frymëmarrjes, me kollë dhe dhimbje të fytit, temperaturë të lartë, dhimbje koke dhe dhimbje ky& Ahmeti ia bënë dhuratë Ramës një tastierë 30 ditë paraburgim gjilanasve të cilëve iu gjetë drogë e llojit heroinë gjatë bastisjes në banesë Rama: Prishtina do të jetë vend plot gjallëri e mundësi për të rinjtë, do bashkëpunojë me të gjithë pa dallim 40 pacientë të shtrirë në QKUK dhe spitale për shkak të Covid-19 Champions League vjen sonte me tetë ndeshje – vëmendja te Milan-Liverpool e Real Madrid-Inter Arben Vitia mungon në mbledhjen inauguruese të Përparim Ramës si kryetar i Prishtinës Përparim Rama betohet si kryetar i Prishtinës Me 10 dhjetor hapet “Prite n’Shesh” Ambasadori i Kosovës në Holandë, Dren Doli dorëzon letrat kredenciale

x